3M™ Maintenance Sorbent Drum Cover M-DC22DD/M-R2001/07169 (AAD), High Capacity, 25 Each/Case
This maintenance sorbent drum cover has a scrim on one side to increase strength and help eliminate linting. Has cut outs for dispensing bungs and a skirt which fits neatly around the base of the drum to catch any drips.
Special Price
$129.23
Regular Price
$152.04
| UPC | 50051131071693 |
|---|---|
| 3M ID | 7000051879 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The sorbent drum cover is designed to be used on a 55 gallon drum to catch drips and spills that occur during the dispensing of all types of non-aggressive liquids used in daily operations. Contains 25 covers per case and sorbs 12 gallons/case.
- For use on most non-aggressive liquids.
- Designed for use with 55 gallon drums.
- Catches drips/spills that occur during dispensing.
- Includes a skirt to catch drips that fall to the floor.
| 3M ID | 7000051879 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Spill Control > Sorbents |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Number | M-DC22DD |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 81.2 G |
| Base - Metric Height Dimension | 64.77 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 0.061 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 64.77 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 15.622078488251464 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.1790153568941206 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.1790153568941206 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 25.5 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.024015748031496063 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 25.5 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.256 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 81.2 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 64.77 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 0.061 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 64.77 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 5193.60545610855 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.626196930958076 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.475383922353015 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.89763779527559 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 26.88976377952756 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.89763779527559 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 85107.945 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.552 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.03 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.353 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.683 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.353 M |
| Shipper - Item Quantity | 25 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 25 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 25 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90010.02253973013 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 119.0496215798339 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 71.60614275764824 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.475 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 32.48 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.13 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 400 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 400 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 16 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


