3M™ Locking Spray Gun Cabinet 30185, 1/Case
3M™ Locking Spray Gun Cabinet holds and stores up to six spray guns and small accessories. Made from strong, powder-coated steel, the cabinet features a built-in combination lock which allows you to store your spray guns securely. The sliding door rests on top of the cabinet to stay neatly out of the way.
Special Price
$601.02
Regular Price
$707.08
| UPC | 00051131301856 |
|---|---|
| 3M ID | 7100253461 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Organize and secure your valuable spray guns with the 3M™ Locking Spray Gun Cabinet. This welded-steel cabinet holds up to six spray guns and small accessories. Predrilled holes allow for easy wall mounting.
- Store and secure up to six spray guns, plus small accessories, with the 3M™ Locking Spray Gun Cabinet
- Flip up door design keeps the door out of the way when in use
- The preassembled cabinet is made from welded steel panels and has a powder coated finish.
- Secure combination lock lets you set a personal passcode you can change any time you like.
- The sliding door flips up and rests on top of the cabinet to stay neatly out of the way.
- Predrilled holes allow for easy wall mounting
| 3M ID | 7100253461 |
|---|---|
| Part number | 30185 |
| Keywords | 3m pps, 3m pps adapter, pps, 3m pps cups, 3m pps system, pps system 3m, 3m cup liners, 3m cups, 3m performance spray gun, car paint spraying, |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Workstations & Stands |
| Application | Organization / Storing |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 14968.55 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 10763.978220869827 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 33.0000039462745 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 33.0000039462745 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 176.39 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 14968.55 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 10763.978220869827 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 37.00000509267826 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 33.0000039462745 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 26.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 23.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 18.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 176.39 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 16782.92 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 14968.55 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 66.04 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 58.42 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 45.72 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92695.06727989834 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 340.99779941183755 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 263.9991497211472 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.519 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 119.748 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 116.84 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 8 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 8 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


