3M™ Light Rust and Paint Stripper, 03173, 24 per case
| UPC | 00051131031739 |
|---|---|
| 3M ID | 7010328053 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Paint and Rust Stripper works quicker, lasts longer and cuts faster than conventional sandpaper to strip away corrosion, scale and old finishes. Made from durable, non-woven synthetic material, this rust and paint remover makes a tough job faster and easier – it cleans away surface corrosion to reveal the surface below. Silicon carbide abrasives fracture easily to expose sharp edges for aggressive grinding that speeds removal of rust and scale. The paint and rust stripper may be used on fiberboard, plastics, wood, clear coat, fiberglass, filler, metal, paint, and putty.
Simply attach this disc to an electric drill with a 1/4-inch mandrel and apply directly to corrosion or old paint for fast removal. The power of the electric drill saves a lot of time and effort compared with sanding by hand.
A Handy Accessory in the Dent Repair ProcessThis automotive paint stripper and rust remover accessory is often used for dent repair projects. It will cleanly strip away paint and clean away rust in preparation for filling the dent with auto body filler. It makes quick work of removing paint and leaves a good surface for filler or repainting.
Great for Automotive RestorationThe 3M™ Paint and Rust Stripper is a popular accessory for automotive restoration work because it saves time and labor. It attaches quickly to a common household drill, so removing old paint or stubborn rust is much easier than doing it by hand.
Using Science to Make Life Easier3M has used the science behind synthetic materials to help you bring your vehicles back to life. This paint and rust stripper is an excellent tool for automotive repair and restoration, and part of a long 3M tradition – helping true auto enthusiasts get the most from their work, and from the finished result.
- Grinding disc removes rust, scale, and old paint from metal
- Multi-use abrasive works on metal, wood, fiberboard and plastics
- Flexible non-woven nylon fiber disc will not rust or splinter
- Coarse silicon carbide abrasive cuts fast to save time
- Easily attaches to an electric drill with a ¼-inch mandrel
- 3M™ Paint and Rust Stripper works quicker, lasts longer and cuts faster than conventional sandpaper to strip away corrosion, scale and old finishes
- Made from durable, non-woven synthetic material, Rust and Paint Remover makes a tough job faster and easier
- Cleans away surface corrosion to reveal the surface below
- The power of the electric drill saves a lot of time and effort compared with sanding by hand
- This automotive paint stripper and rust remover accessory is often used for dent repair projects
| 3M ID | 7010328053 |
|---|---|
| Part number | 3173 |
| Keywords | Notes, Sticky notes, sticky note, large notes, small notes, notepads, note pads, stickynote, Post-it, post-it, post-it notes, Post-it notes, Post-its, post-its, postit, post it, post it notes, post its |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Chemicals & Disinfectants > Mechanical Solvents & Cleaners |
| Product Color | Brown |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 6.75 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.87480315 |
| Base - Metric Gross Weight | 87.1 G |
| Base - Metric Height Dimension | 171.45 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 44.45 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 123.82 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 57.606414425427275 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.19202263036302838 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.19202263036302838 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.874803149606299 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.944 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 87.1 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 171.45 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 44.45 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 123.82 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 172.09501348136556 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.578052051448749 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.5760678910890851 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 6.732283464566929 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 5.2362204724409445 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 4.881889763779528 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 2820.132 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 261.3 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 17.1 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 13.3 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 12.4 CM |
| Inner - Item Quantity | 3 |
| Inner - Total Unit Quantity | 3 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Inner - Item Unit | PACK |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Inner - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1482.807109315006 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.2492064626219355 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.607661279663941 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.614173228346457 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.299212598425196 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.299212598425196 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 24298.855 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.381 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.09 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 29.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 28.7 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 28.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 80429.29471685716 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 224.87150742857514 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 165.90667078460777 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.76377952755905 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.318 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 75.254 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.01 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 864 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 864 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


