3M™ Large Area Paint and Rust Stripper, 03172, 4 in, 12 per case
| UPC | 00051131031722 |
|---|---|
| 3M ID | 7010363421 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Paint and Rust Stripper works quicker, lasts longer and cuts faster than conventional sandpaper to strip away corrosion, scale and old finishes. Made from durable, non-woven synthetic material, this rust and paint remover makes a tough job faster and easier – it cleans away surface corrosion to reveal the surface below. Silicon carbide abrasives fracture easily to expose sharp edges for aggressive grinding that speeds removal of rust and scale. The paint and rust stripper may be used on fiberboard, plastics, wood, clear coat, fiberglass, filler, metal, paint, and putty.
Simply attach this disc to an electric drill with a 1/4-inch mandrel and apply directly to corrosion or old paint for fast removal. The power of the electric drill saves a lot of time and effort compared with sanding by hand.
A Handy Accessory in the Dent Repair ProcessThis automotive paint stripper and rust remover accessory is often used for dent repair projects. It will cleanly strip away paint and clean away rust in preparation for filling the dent with auto body filler. It makes quick work of removing paint and leaves a good surface for filler or repainting.
Great for Automotive RestorationThe 3M™ Paint and Rust Stripper is a popular accessory for automotive restoration work because it saves time and labor. It attaches quickly to a common household drill, so removing old paint or stubborn rust is much easier than doing it by hand.
Using Science to Make Life Easier3M has used the science behind synthetic materials to help you bring your vehicles back to life. This paint and rust stripper is an excellent tool for automotive repair and restoration, and part of a long 3M tradition – helping true auto enthusiasts get the most from their work, and from the finished result.
- Grinding Disc Removes Rust, Scale, And Old Paint From Metal
- Multi-Use Abrasive Works On Metal, Wood, Fiberboard And Plastics
- Flexible Non-Woven Nylon Fiber Disc Will Not Rust Or Splinter
- Coarse Silicon Carbide Abrasive Cuts Fast To Save Time
- Easily Attaches To An Electric Drill With A ¼-Inch Mandrel
- 3M™ Paint and Rust Stripper works quicker, lasts longer and cuts faster than conventional sandpaper to strip away corrosion, scale and old finishes
- Made From Durable, Non-Woven Synthetic Material, Rust And Paint Remover Makes A Tough Job Faster And Easier
- Cleans Away Surface Corrosion To Reveal The Surface Below
- The Power Of The Electric Drill Saves A Lot Of Time And Effort Compared With Sanding By Hand
- This Automotive Paint Stripper And Rust Remover Accessory Is Often Used For Dent Repair Projects
| 3M ID | 7010363421 |
|---|---|
| Part number | 3172 |
| Keywords | rust stripper,rust-oleum paint stripper,rust-oleum aircraft stripper,rust-oleum stripper,paint and rust stripper,3m paint and rust stripper,3m paint and rust stripper brush,rust stripper wheel,rust stripper grinder wheel,paint and rust stripper disc,3m rust stripper,drill paint and rust stripper,3m large area paint and rust stripper,rust stripper brush,3m paint and rust stripper silicon carbide 4-in paint stripping disc,rust-oleum automotive paint stripper |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Chemicals & Disinfectants > Mechanical Solvents & Cleaners |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Backing Weight | None |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Number | 3172 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 6.875 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 107.683 G |
| Base - Metric Height Dimension | 174.625 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 63.5 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 114.3 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 77.3437511441952 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.23740037778854173 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.23740037778854173 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.875 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1267.437 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 107.683 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 174.625 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 63.5 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 114.3 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 154.68304755507148 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.5119993530755379 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.47480075557708346 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 6.874803149606299 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 5.0 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 4.5 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 2534.801 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 215.366 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 17.462 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 12.7 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 11.43 CM |
| Inner - Item Quantity | 2 |
| Inner - Total Unit Quantity | 2 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Inner - Item Unit | EACH |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 782.2080270144792 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.5249997701680917 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.8488045334625007 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.6 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.4 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.7 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12818.093 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1598.913 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1292.196 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.224 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 36.576 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.638 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89107.2006553462 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 341.9986980821569 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 239.2985578659535 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.2 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1460205.4 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 108.544 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 112.268 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1008 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1008 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 84 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


