3M™ Lapping Film Roll 264M, 12 Mic, Type P, 9 in x 1500 ft x 3in,Plastic Core, ASO, 3 ea/Case
| UPC | 00051111510810 |
|---|---|
| 3M ID | 7010295256 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Flexible DesignAbrasives made with 3M™ Lapping Film Roll 364M are designed to provide a uniform, consistent finish of optical fiber connectors and end tips to ensure efficient signal transmission. It is resin-bonded and supports disc flexibility without sacrificing durability and reliable performance under high heat and pressure. To complement the effective abrasive action, the polyester film backing flexes to help achieve a consistent finish over contours and offers greater tear resistance than comparable paper products, making it ideal for high-production environments. Aluminum Oxide Abrasive3M™ Lapping Film Roll 264M features precision, micron-graded aluminum oxide, which is a popular choice among industrial professionals because of its fast cut-rate and long useful lifespan. This mineral is a tough, durable abrasive that self-fractures to expose fresh cutting edges, whereas traditional natural abrasives dull more quickly. Due to its fast cut-rate, hardness and strength, it is widely used for a variety of sanding and finishing applications.
Heat Resistant BondingThe 264M film uses a resin bonding which is specially designed to resist thermal and chemical deterioration, which can occur during lapping and finishing. That heat resistance is especially important when working on sensitive surfaces like glass. The toughness of this type of bond allows for faster sanding at a higher cut rate and makes it excellent for precision work on both hard and soft surfaces.
- Used to create abrasives for flat lapping and finishing on glass, vision wear and fiber optic materials
- Micron-graded aluminum oxide abrasive cuts fast and provides a consistent, fine finish
- 3 Mil polyester film backing provides flexibility for consistent finishing on contoured surfaces
- Resin bonding resists deterioration from heat, extending the life of the abrasive cloth
| 3M ID | 7010295256 |
|---|---|
| Keywords | 264M Roll, Lapping Roll, Film Roll |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Film Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Backing Material | Film |
| Backing Thickness (Imperial) | 3.0 mil |
| Bond Type | Resin |
| Color Family | Yellow |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Yellow |
| Product Number | 264M |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 17.826 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 22.555 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 22.86 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 22.56 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 39.29960285707628 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 39.29960285707628 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 8.87992125984252 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 9.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 8.881889763779528 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.411 FT3 |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 17.826 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 22.555 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 22.86 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 22.56 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 7719.119788633278 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 117.99801658921203 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 117.89880857122883 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 15.1 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 35.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.4 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 126493.71 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 53.523 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 53.478 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 38.354 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 90.17 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 36.576 CM |
| Shipper - Item Quantity | 3 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 40279.519259825924 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 386.9994550393341 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 353.6964257136865 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 19.97992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 660063.06 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 160.434 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 50.749 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 9 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 9 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 3 |


