3M™ Kut-Down™ Disc Adapter, 05533, 3 in, 10 ea/Case
| UPC | 00051131055339 |
|---|---|
| 3M ID | 7010309137 |
| Packaging | Assortment |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Vital for increasing your grinding capabilities in collision repair, the 3M™ Kut-Down™ Abrasive Disc Adapter lets technicians quickly and easily adapt aggressive 3M™ Kut-Down™ Discs to a variety of common hand held shop tools – the full power of industrial abrasive discs right in the palm of your hand. The package contains a 3" diameter adapter that attaches easily to handheld pistol-grip type grinders and air sanders with 7/16-20 threads. The other end of the adapter twists directly into the built-in backing plates on 3M™ Kut-Down™ Discs 01429, 01430 and 01431. This provides technicians with easy on/easy off quick-change disc operation for better results and higher efficiency.
This Kut-Down™ Abrasive Disc Adapter package also includes a 1/4" mandrel which lets you quickly attach Kut-Down™ discs to standard drills for even greater capabilities in portable grinding and sanding. Both adapters make grinding easier and more portable, great for grinding numerous jobs or in hard-to-reach areas.
About Kut-Down™ Abrasive DiscsThe 3M™ Kut-Down™ Abrasive Disc Adapter makes it easy and practical to use aggressive 3M™ Kut-Down™ Discs for a variety of collision repair jobs. These discs feature extremely coarse grades down to 24 grit for effective grinding and include a built-in backing plate that provides durable support and allows for easy adapter attachment. Kut-Down™ means that as the discs wear, the edges can be trimmed to refresh them.
Better Sanding and Grinding from 3MBy making 3M™ Kut-Down™ Abrasive Discs practical for use with a range of handheld and pneumatic grinders and drills, 3M adds plenty of power to your operations. This adapter is just another example of how 3M applies science to life, and makes your life easier and more efficient as a collision repair professional.
- Increases shop grinding capabilities and efficiency
- Makes grinding more portable for greater volume and for hard-to-reach areas
- 3” diameter adapter connects 3M™ Kut-Down™ abrasive discs to handheld grinders
- Also includes 1/4” mandrel for use with automotive grinders
- Screws into disc backing plates for easy-on/easy-off quick disc changes
| 3M ID | 7010309137 |
|---|---|
| Part number | 5533 |
| Keywords | 5533 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Mandrels & Adapters |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | AS |
| Base - Metric Gross Weight | 45.359 G |
| Base - Metric Height Dimension | 173.025 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 44.45 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 117.47 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | AS |
| Consumer - Billing Unit | AS |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 55.10444091754325 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.09999947750443862 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.035000588744471164 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.812007874015748 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.624803149606299 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.903 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 15.876 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 173.025 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 44.45 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 117.47 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | ASSY |
| Consumer - Unit | AS |
| Shipper - Billing Unit | AS |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 208.15711710163578 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.0999986617940685 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.35000588744471167 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.8 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.624803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3411.084 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 498.951 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 158.76 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 8.89 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 19.812 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 19.367 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | ENVE |
| Shipper - Item Unit | ASSY |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | AS |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 66265.28705813317 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 277.0000297844516 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 78.40131878761541 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 32.869685039370076 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1085893.5 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 35562.24 G |
| Pallet - Metric Height Dimension | 83.489 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 2240 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2240 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 224 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | ASSY |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 28 |


