3M™ Interior Dressing, 38087, 5 Gallon, 1 per case
| UPC | 00051131380875 |
|---|---|
| 3M ID | 7100085658 |
| Packaging | Drum |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
it's a fast, simple way to make vehicle interiors – and your collision repair business – look their best. Ready-to-use 3M™ Interior Dressing applies easily to a full range of surfaces including vinyl, plastic, leather and rubber. This vehicle interior dressing provides a deep color to surfaces such as car seats and highlights the gloss in areas such as door handles, dashboards and interior panels without creating an unnatural shine. The water-based silicone emulsion dressing is clean and very effective to use: simply spray it onto a soft cloth, wipe it uniformly onto the surface and wipe off the excess dressing. The vehicle dressing can also be diluted 1:1 with water for a slightly lower gloss.
Applying Science to the Art of Looking GreatScience means always discovering fast, efficient ways to add value for your collision repair customers. Success means the ability to provide them again and again. 3M™ Interior Dressing is a terrific example of how 3M applies science to life – and gives you that extra edge that helps your business shine.
- Water-based silicone solution is safe and effective for leather, vinyl, rubber and more
- Deepens colors and highlights gloss in vehicle interiors
- Creates natural brightness without becoming too shiny
- Ready-to-use formula is fast and efficient
- Can be diluted 1:1 for lower gloss, longer product life
| 3M ID | 7100085658 |
|---|---|
| Part number | 38087 |
| Keywords | 38087 |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Chemicals & Disinfectants > Automotive Cleaners & Detailing |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | DR |
| SAP Shelf Life In Days | 1095 |
| Base - Billing Unit | DR |
| Base - Customary Height Dimension | 14.72440945 |
| Base - Customary Length Dimension | 11.73228346 |
| Base - Customary Width Dimension | 11.73228346 |
| Base - Metric Gross Weight | 20.049 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 0.374 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.298 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.298 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | DR |
| Shipper - Billing Unit | DR |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2026.7630003763945 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 44.20047894544611 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 41.49981623368136 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.724409448818898 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.73228346456693 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.73228346456693 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 33212.695 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 20.049 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 18.824 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.374 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.298 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.298 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Item Unit | PAIL |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | DR |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 68102.49840972123 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1089.0835751932952 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 995.9955896083526 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 34.25196850393701 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.116 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 451.776 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.87 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 24 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | PAIL |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


