3M™ Inline Sander 28339, 1 hp 5/8 in-11 External Shaft, 1 ea/Case
| UPC | 00051141283395 |
|---|---|
| 3M ID | 7100106789 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Inline Sander is a straight shaft sander used for generating or restoring straightline metal finishes. Available in 3500 rpm – this 1.0 horsepower sander is designed for use with various 3M™, Scotch-Brite™ and Trizact™ flap brushes and belts. These combine to generate directional finishes and prepare stainless steel and other metals for final finishing, finish to spec, or grind and blend of welds.
In addition, this tool features numerous upgrades that can improve the tool's useful lifespan. A fully machined steel motor housing adds strength and durability in rough applications, while wrench flats and an overhose interface allow for easier maintenance and compatibility with accessories. These features work together to make this a tool that you can rely on every day.
- Straight shaft sander for generating or restoring straightline finishes
- Easy to control and simplifies finish matching
- 1 hp motor easily handles most finishing applications
- Fully machined steel motor housing provides strength and durability
- Wrench flats and overhose interface allow easier maintenance and compatibility
- Optimized portfolio of tools, abrasives and accessories maximizes productivity
- Heavy duty gear box requires less periodic maintenance (lubrication)
| 3M ID | 7100106789 |
|---|---|
| Part number | 28339 |
| Keywords | Orbital Sanders, Gripping Material, vacuum sander, sanding |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Power Tools > Power Sanders |
| Airflow Rate | 37.0 scfm |
| Application | Deburring, Finishing, Grinding |
| Net Weight (Imperial) | 5.12 lb |
| Net Weight (Metric) | 2.32 kg |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Weight Pound (kg) | 2.64 (1.20) |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 2320.124 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 429.97922019466085 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 5.114997855894269 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 3.2999981900048274 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 7046.097 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1496.854 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 429.97922019466085 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.114997855894269 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.2999981900048274 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.437795275590551 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7046.097 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2320.124 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1496.854 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 11.747 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.75 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 18.892 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93976.56590588772 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 879.9993703597792 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 534.5989395721097 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.62992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.54 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 242.49 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 118.44 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 162 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 162 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 162 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |


