3M™ Inline Sander 28338, 1 hp 5/8 in-11 External Shaft, 1 ea/Case
| UPC | 00051141283388 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045254 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Inline Sander is a straight shaft sander used for generating or restoring straightline metal finishes. Available in 3500 rpm – this 1.0 horsepower sander is designed for use with various 3M™, Scotch-Brite™ and Trizact™ flap brushes and belts. These combine to generate directional finishes and prepare stainless steel and other metals for final finishing, finish to spec, or grind and blend of welds.
In addition, this tool features numerous upgrades that can improve the tool's useful lifespan. A fully machined steel motor housing adds strength and durability in rough applications, while wrench flats and an overhose interface allow for easier maintenance and compatibility with accessories. These features work together to make this a tool that you can rely on every day.
- Straight shaft sander for generating or restoring straightline finishes
- Easy to control and simplifies finish matching
- 1 hp motor easily handles most finishing applications
- Fully machined steel motor housing provides strength and durability
- Wrench flats and overhose interface allow easier maintenance and compatibility
- Optimized portfolio of tools, abrasives and accessories maximizes productivity
- Heavy duty gear box requires less periodic maintenance (lubrication)
| 3M ID | 7000045254 |
|---|---|
| Part number | 28338 |
| Keywords | Orbital Sanders, Gripping Material, vacuum sander, sanding |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Power Tools > Power Sanders |
| Airflow Rate | 37.0 scfm |
| Application | Deburring, Finishing, Grinding |
| Net Weight (Imperial) | 4.68 lb |
| Net Weight (Metric) | 2.12 kg |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Weight Pound (kg) | 3.32 (1.51) |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 2.124 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 425.50221320915085 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 4.6826184488067994 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 4.213033830353011 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 6972.732 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.911 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 425.50221320915085 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.6826184488067994 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.213033830353011 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.606299212598425 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.48031496062992 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.4015748031496065 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6972.732 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.124 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.911 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.117 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.317 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.188 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92328.92481532994 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 809.0965022185007 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 682.5114805171877 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.45669291338583 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.513 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 309.582 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.18 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 162 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 162 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 162 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |


