3M™ Imperial™ Wetordry™ Sandpaper 5923-18-CC, 3 2/3 in X 9 in, 1000 grit, 10 sheets/pk, 18 pks/case
Special Price
$4.69
Regular Price
$5.52
| UPC | 00051141405506 |
|---|---|
| 3M ID | 7010336911 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Imperial Wetordry Sandpaper abrasives are specially designed for wet or dry sanding. Use 3M Imperial Wetordry Sandpaper for a premiere finish on lacquers, primers, sealers, plastics and paints. For final or between coats sanding.
- SILICON CARBIDE ABRASIVE, a sharp synthetic mineral that cuts fast and smooth
- USE WITH WATER or cutting oil to reduce clogging and extend abrasive life
- OFFERED IN TWO WEIGHTS of waterproof paper to suit your specific sanding needs: flexible "A" weight backing for contour sanding and durable "C" weight backing for improved stock removal and leveling general surfaces
- For Sanding Flat Areas
- Sharp Synthetic Mineral That Cuts Fast And Smooth
- Size: 3-2/3 in. x 9 in
- For use by hand or with sanding block
- 10 Sheets per pack
| 3M ID | 7010336911 |
|---|---|
| Keywords | sand paper, sanding paper, sanding sponge, sanding sponges, sand papers |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Sandpaper Sheets & Rolls |
| Grit | 1000 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Imperial™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 10.12519685 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.12519685 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.12519685 |
| Base - Metric Gross Weight | 36.288 G |
| Base - Metric Height Dimension | 25.718 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 0.318 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.478 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 5.229246678965799 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.08000134570164838 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.07999914107902653 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 10.125196850393701 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.1251968503937008 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.125196850393701 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 85.692 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 36.287 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 25.718 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.318 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.478 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 378.49812510648644 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.3099991739279035 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.4399845394224775 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6202.473 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1047.798 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 653.166 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.987 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 18.097 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 12.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 18 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 18 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 18 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95380.11202006656 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 519.9999285702271 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 305.2762990700218 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.36220472440945 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.563 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 138.471 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.203 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 3816 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3816 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 212 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 53 |
Write Your Own Review


