3M™ Imperial™ Stikit™ Disc, 00374, 6 in, 36E, 50 discs per carton, 4 cartons per case
| UPC | 00051131003743 |
|---|---|
| 3M ID | 7010359431 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
With its combination of premium materials, 3M™ Stikit™ Purple Abrasive Disc 740I is part of 3M's Purple family of discs: a high-performing auto body abrasive disc that's ideal for jobs where reinforcements are needed. Its premium aluminum oxide abrasive and durable E-weight paper provide a consistently professional finish with lower labor and material costs. This aggressive disc is ideal for shaping plastic filler, removing paint around damaged areas, scratch refinement and stripping paint to bare metal. It is suitable for use on a variety of collision repair substrates including clear coat, fiberglass, metal, paint, plastic and putty.
The coarse grade abrasive disc sands faster to improve technician productivity and reduce labor costs while the consistent finish reduces rework.
Hard, Tough and Sharp3M's fast cutting, long lasting abrasive saves labor costs and improves quality. Aluminum oxide is popular among collision repair professionals because of its fast cut-rate and long life. A natural mineral, it makes a tough, durable abrasive especially in combination with a thicker and heavier E-weight paper backing. Aluminum oxide is suitable for a wide variety of metalworking materials including ferrous alloys.
Heavier Backing for the Toughest Jobs3M™ Stikit™ Purple Abrasive Disc 740I is available in coarse grades typically used in the body repair area of the body shop. These jobs often require especially tough and durable abrasive product to get the job done. This abrasive disc uses a heavier E-weight paper as the abrasive backing, adding durability and life to the product. It features Stikit™ attachment.
The Power of PurpleThe 3M™ Stikit™ Purple Abrasive Disc 740I carries 3M's Purple designation which signifies premium performance and durability. From its hard mineral abrasive to its E-weight paper backing, the disc combines the strength, durability and long-lasting efficiency for improved throughput across your entire collision repair operation.
- Premium aluminum oxide abrasive offers a fast cut, long life and professional results
- Heavy E-weight paper backing adds durability
- Range of coarse grits is ideal for aggressive jobs such as removing paint
- Stikit™ attachment makes for fast and easy change-outs
| 3M ID | 7010359431 |
|---|---|
| Part number | 374 |
| Keywords | 374 |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Paper Discs |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Backing Material | Paper |
| Backing Weight | E Weight |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Color Family | Purple |
| Grit | 36 |
| Product Color | Purple |
| Product Number | 740I |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Stikit™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 22.34 G |
| Base - Metric Width Dimension | 0.152 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 3.7727319549127287 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.04925126937210165 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.043651527912605764 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 61.824 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 19.8 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 131.2962468444622 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.3399996785660218 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.182576395630288 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.124803149606299 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.124803149606299 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2151.56 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 990.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 15.557 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 8.89 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.557 CM |
| Consumer - Item Quantity | 50 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 50 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | DISC |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 754.5463909825457 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.85025387442033 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.730305582521153 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.244094488188976 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.118110236220472 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.889763779527559 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12364.8 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.468 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.96 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 38.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 200 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 200 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98004.13301614005 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1104.5159335462367 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 942.8730029122844 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.425196850393704 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.606 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 427.68 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.23 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 21600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 21600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 108 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |

