3M™ Hookit™ Straightline File Shoe D/F 05848, 2-3/4 in x 16 in, 5/Case
| UPC | 00051131058484 |
|---|---|
| 3M ID | 7000119880 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
It upgrades your sanding capabilities in so many ways – the 3M™ Hookit™ Straightline Air File Shoe is a simple, effective tool for "Straightline" (16") air file sanders with dust evacuation systems. This durable straight line file shoe is sized to fit a full range of common air file sanders in collision repair. And the Hookit™ hook-and-loop surface on the file shoe lets you instantly install the Hookit™ attachment system to your air file sander for fast, easy sheet changeouts without tools. The durable rubber face reinforces the abrasive sheet, so it is less likely to yield or deflect when it comes in contact with the substrate.
About the Hookit™ Attachment SystemThe Hookit™ hook-and-loop feature makes for fast and easy attachment, removal and re-attachment of Hookit™ abrasive sheets and facilitates use and re-use of individual sheets for high material cost efficiency. The facing surface on the Hookit™ Straightline Air File Shoe has J-shaped hooks that instantly grip the brushed nylon loops on Hookit™ abrasives. it's simple: just slap the sheet on and start sanding. Sheets remove just as cleanly and easily, and can be re-used again and again for the extent of the abrasive life. The Hookit™ system is designed for work spaces where adhesive-backed sheets may become contaminated by dust, dirt, or flying debris.
Better Science for Better Sanding from 3M3M file shoes are excellent examples of how a single tool can deliver big advantages across a wide range of sanding applications in collision repair. With its easy attachment to common sanders and quick Hookit™ attachment, the 3M™ Hookit™ Straightline Air File Shoe is another way that 3M applies science to the lives of auto repair technicians, improving efficiency, throughput and value.
- Instantly add time- and money-saving features to your air file sanders
- Sized for 16” Straightline air file sanders with two bolts
- Hookit™ attachment system makes for fast, easy abrasive sheet changeouts
- Hook-and-loop is a great match for high-production environments, where an adhesive-backed disc may be contaminated by dust and dirt
- Durable rubber face reinforces the abrasive, so it’s less likely to yield or deflect when run
| 3M ID | 7000119880 |
|---|---|
| Part number | 5848 |
| Keywords | 5848 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Holders & Back-up Pads |
| Application | Filler Shaping, Primer Sanding, Sanding |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Hookit™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 1.37519685 |
| Base - Customary Length Dimension | 18 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.625984252 |
| Base - Metric Gross Weight | 240.404 G |
| Base - Metric Height Dimension | 3.493 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 45.72 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 11.75 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 114.50953020016276 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.5300000967829331 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5299912782924457 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.3751968503937009 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 18.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.625984251968504 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1876.475 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 240.4 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 3.493 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 45.72 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 11.75 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PCS |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 789.4540474120319 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.048993086016857 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.6499563914622284 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.732283464566929 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 18.385826771653544 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.377952755905512 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12936.834 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.383 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.202 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.171 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.467 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.162 M |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PCS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91596.63988619315 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 291.0101860840384 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 222.5963368828272 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.275590551181104 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.501 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 100.968 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.15 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 420 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 420 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 84 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PCS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 14 |

