3M™ Hookit™ Straightline Air File Shoe, 05748, 2 3/4 in x 16 in, 5 per case
The 3M™ Hookit™ Straightline Air File Shoe features a 2-3/4” x 16” size, which fits any standard “Straightline” air file sander with two bolts. This file shoe also lets you instantly upgrade to the Hookit™ hook-and-loop attachment system for quick, easy changeouts when using Hookit™ abrasive sheets.
Special Price
$96.23
Regular Price
$113.21
| UPC | 00051131057487 |
|---|---|
| 3M ID | 7000119882 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Hookit™ Straightline Air File Shoe 05748 delivers reliability across a wide range of sanding applications. It can fit any standard 16-inch, two-bolt air file sander with dust extraction systems, making it convenient and versatile.
Using the Straightline Air File Shoe with the hook-and-loop Hookit™ attachment system allows for easy change-outs, helping you save time and extending abrasive life through multiple jobs.
3M™ Hookit™ Straightline Air File Shoe 05748 is ideal for environments where dust, dirt, and debris can contaminate abrasive-backed sheets.
- COMPATIBILITY: Upgrade or maintain 16-inch inline sanders with 2-bolt attachments
- EASY CHANGE-OUTS: Hookit™ attachment system makes for fast, easy abrasive sheet change-outs
- FOR DUSTY ENVIRONMENTS: Hook-and-loop attachment is perfect for environments where adhesive-backed abrasives can become contaminated
- SAVE TIME AND MONEY: Replacement part offers features that can help save time and money
| 3M ID | 7000119882 |
|---|---|
| Part number | 5748 |
| Keywords | 3m hookit straightline air file shoe 05748 2-3/4 in wide-range sanding sander easy abrasive sheet remove changeout attachment two bolts j-shaped hook-and-loop durable rubber face dusty evacuation collision auto repair reuse |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Holders & Back-up Pads |
| Abrasive Attachment Type | Hook & Loop |
| Application | Filler Shaping, Primer Sanding, Sanding |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Hookit™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 1.37519685 |
| Base - Customary Length Dimension | 18 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.625984252 |
| Base - Metric Gross Weight | 217.724 G |
| Base - Metric Height Dimension | 3.493 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 45.72 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 11.75 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 114.50953020016276 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.4799992557194029 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.32099305374118176 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.3751968503937009 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 18.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.625984251968504 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1876.475 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 145.6 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 3.493 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 45.72 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 11.75 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PCS |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 789.4540474120319 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.70066271176475 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.6049652687059088 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.732283464566929 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 18.385826771653544 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.377952755905512 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12936.834 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.225 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 0.728 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 46.7 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PCS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91596.63988619315 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 257.94084675630677 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 134.81708257129634 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.275590551181104 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.501 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 61.152 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.15 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 420 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 420 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 84 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PCS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 14 |
Write Your Own Review

