3M™ Hookit™ Soft Interface Pad 05771, 3 in, 10/Case
3M™ Hookit™ Soft Interface Pad is a soft density foam pad that adds cushion and conformability to 3M Hookit™ back-up pads for auto body sanding applications requiring precision across uneven surfaces. It increases abrasive cut and enables more consistent contact of abrasive discs around surface contours. The pad allows closer sanding to edges for smoother, more refined finishes.
Special Price
$10.18
Regular Price
$11.98
| UPC | 00051131057715 |
|---|---|
| 3M ID | 7000000490 |
| Packaging | Bag |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Hookit™ Soft Interface Pad 05771 adds extra cushioning and helps improve disc performance during precision finishing tasks.
These pads provide stable disc support to improve smooth edge sanding, make more precise abrasive cuts, and achieve better contour results.
Save time during disc changes - the soft interface pad attaches and detaches easily and works seamlessly with Hookit™ discs and back-up pads. The multi-hole pattern is designed to help with dust extraction and extend disc life.
3M™ Hookit™ Soft Interface Pad 05771 is the quick-change attachment that improves nearly every auto body repair and sanding process.
- ADDED FLEXIBILITY: Helps improve abrasive flexibility, allowing the disc to conform to curves
- EXTRA DISC SUPPORT: The interface pad adds support for improved abrasive cut
- QUICK CHANGEOUT: Designed for quick and easy Hookit™ disc and Hookit™ back-up pad change-outs
- LONG LASTING: Hole configurations help clear dust from work surfaces which can increase disc life
| 3M ID | 7000000490 |
|---|---|
| Part number | 5771 |
| Keywords | 3m hookit soft interface pad 05771 3 in collision foam construction repair auto body smooth edge sanding professional contour uneven surface hole pattern airflow clear dust quick-change attachment automotive aftermarket operations finer finish |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Holders & Back-up Pads |
| Abrasive Attachment Type | Hook & Loop |
| Application | Sanding |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 none |
| Color Family | Gray |
| Material | Foam |
| Product Color | Gray |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Hookit™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | BG |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | BAG |
| Base - Customary Height Dimension | 3 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.6 |
| Base - Customary Width Dimension | 3 |
| Base - Metric Gross Weight | 9.072 G |
| Base - Metric Height Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 15.24 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BAG |
| Consumer - Billing Unit | BAG |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.020000336425412095 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.01699984503707591 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.6 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 88490.15 MMQ |
| Consumer - Metric Net Weight | 7.711 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 76.2 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 15.24 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PADS |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | BAG |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 180.79748757922712 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.29982867657143353 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.1699984503707591 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.496062992125984 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 5.275590551181103 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.275590551181103 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2962.74 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 136.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 77.11 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.165 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.134 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.134 M |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | BAG |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90010.02253973013 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 130.07273468907778 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 57.119567509479936 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.475 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 25.909 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.13 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 3360 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3360 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 336 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 56 |
Write Your Own Review

