3M™ Hookit™ Red Abrasive Disc, 01262, 6 in, 40, 25 discs per carton, 6 cartons per case
The 3M™ Hookit™ Red Abrasive Disc 316U is an economical disc that delivers reliable performance. It features aluminum oxide mineral abrasive on A-weight or durable D-weight paper backing depending on grade. These discs are ideal for standard jobs such as filler shaping, featheredging, paint prep and finish. The 3M™ Hookit™ attachment system makes discs easy to attach and reuse.
Special Price
$38.46
Regular Price
$45.24
| UPC | 00051131012622 |
|---|---|
| 3M ID | 7000119789 |
| Packaging | Carton |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Hookit™ Red Abrasive Disc 01262 helps deliver dependable and economical results across your collision repair operation.
These 40 grit discs provide dependable results on a wide variety of jobs, including paint removal, body filler, SMC and fiberglass sanding, general grinding, spot weld and hem flange grinding, and weld dressing.
The tough D-weight paper is ideal for use on clear coat, fiberglass, filler, metal, paint, plastic and putty.
The Hookit™ attachment system helps make the discs easy to attach, remove and reattach for fast change-outs to keep the job going. Built for reliable results, 3M™ Hookit™ Red Abrasive Discs 01262 are a great solution for shops.
- DEPENDABLE RESULTS: Get reliable performance from this durable red abrasive
- ECONOMICAL: The reusable, reattachable disc is an economical choice for paint removal, SMC and fiberglass sanding, and weld dressing
- D-WEIGHT: Sturdy backing offers great support for coarse-grade abrasives and tough jobs
- VERSATILE: Ideal for use across a variety of collision repair substrates
- FAST CHANGE-OUTS: Experience clean and easy disc change-outs with the Hookit™ attachment system
- MULTIPLE GRADES: The family of 3M™ Red Abrasives includes discs, sheets and sheet rolls in grades from P40 to P800
| 3M ID | 7000119789 |
|---|---|
| Part number | 1262 |
| Keywords | car scratch repair, paint removal, paint preparation, denibbing, primer sanding, abrasives for plastic repair, Filler sanding, 3M abrasives, cubitron, car dent repair, |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Paper Discs |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Deburring, Filler Shaping, Metal Shaping, Paint Removal, Rust Removal |
| Backing Material | Paper |
| Backing Weight | D Weight |
| Bond Type | Resin |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | Red |
| Grit | 40 |
| Product Color | Red |
| Product Number | 316U |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Hookit™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Width Dimension | 6.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 19.853 G |
| Base - Metric Width Dimension | 0.152 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 4.623036805128728 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.04376837291156375 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.03725812230924431 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 75.758 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 16.9 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | DISC |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 78.67980499740527 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.0200788871294286 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.9314530577311078 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.0078740157480315 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.25984251968504 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.25984251968504 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1289.331 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 422.5 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 5.1 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 15.9 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.9 CM |
| Consumer - Item Quantity | 25 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 25 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 25 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | DISC |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 693.4509439885021 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.565366167865655 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.5887183463866466 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.283464566929134 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.818897637795276 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.889763779527559 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11363.625 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.978 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.535 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 150 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 150 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | DISC |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 99590.75036260308 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 857.5981998991738 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 704.1785116447174 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.818897637795274 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.425196850393704 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.632 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 319.41 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.24 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.23 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 18900 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 18900 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 126 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISC |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 21 |
Write Your Own Review


