3M™ Hookit™ Red Abrasive Disc, 01261, 6 in, P80, 50 discs per carton, 6 cartons per case
The 3M™ Hookit™ Red Abrasive Disc 316U is an economical disc that delivers reliable performance. It features aluminum oxide mineral abrasive on A-weight or durable D-weight paper backing depending on grade. These discs are ideal for standard jobs such as filler shaping, featheredging, paint prep and finish. The 3M™ Hookit™ attachment system makes discs easy to attach and reuse.
Special Price
$32.63
Regular Price
$38.39
| UPC | 00051131012615 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045464 |
| Packaging | Carton |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Hookit™ Red Abrasive Disc 01261 helps deliver dependable and economical results across your collision repair operation.
These P80 discs provide dependable results on a wide variety of jobs, including paint removal, body filler, SMC and fiberglass sanding, general grinding, spot weld and hem flange grinding, and weld dressing.
The tough D-weight paper is ideal for use on clear coat, fiberglass, filler, metal, paint, plastic and putty.
The Hookit™ attachment system helps make the discs easy to attach, remove and reattach for fast change-outs to keep the job going. Built for reliable results, 3M™ Hookit™ Red Abrasive Discs 01261 are a great solution for shops.
- DEPENDABLE RESULTS: Get reliable performance from this durable red abrasive
- ECONOMICAL: The reusable, reattachable disc is an economical choice for paint removal, stock removal, and weld dressing
- D-WEIGHT: Sturdy backing offers great support for coarse-grade abrasives and tough jobs
- VERSATILE: Ideal for use across a variety of collision repair substrates
- FAST CHANGE-OUTS: Experience clean and easy disc change-outs with the Hookit™ attachment system
- MULTIPLE GRADES: The family of 3M™ Red Abrasives includes discs, sheets and sheet rolls in grades from P40 to P800
| 3M ID | 7000045464 |
|---|---|
| Part number | 1261 |
| Keywords | car scratch repair, paint removal, paint preparation, denibbing, primer sanding, abrasives for plastic repair, Filler sanding, 3M abrasives, cubitron, car dent repair, |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Paper Discs |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Featheredging, Filler Shaping, Paint Removal, Rough Feather Edge |
| Backing Material | Paper |
| Backing Weight | D Weight |
| Bond Type | Resin |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | Red |
| Grit | P80 |
| Product Color | Red |
| Product Number | 316U |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Hookit™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Width Dimension | 6.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 13.083 G |
| Base - Metric Width Dimension | 0.152 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 2.31701053953289 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.028843077761647535 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.024398558556000403 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 37.969 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 11.067 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 78.12497711609596 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.369998794291888 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.2199279278000201 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.25 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1280.239 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 553.35 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 5.08 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 15.875 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.875 CM |
| Consumer - Item Quantity | 50 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 50 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 695.1060299758395 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.650939168134597 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 7.319347104537935 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.8 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.9 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11390.747 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.924 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.32 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.542 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.052 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.526 CM |
| Shipper - Item Quantity | 300 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 300 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98553.34671299264 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1125.999980996153 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 922.2663952658639 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.661417322834644 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.267716535433074 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.615 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 418.333 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.236 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.226 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 37800 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 37800 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 126 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 21 |
Write Your Own Review


