3M™ Hookit™ Red Abrasive Disc, 01224, 6 in, P120, 50 discs per carton, 6 cartons per case
| UPC | 00051131012240 |
|---|---|
| 3M ID | 7000119787 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Part of a full range of economical abrasives, our 3M™ Hookit™ Red Abrasive Disc 316U delivers dependable performance on a variety of collision repair substrates. The reattachable abrasive disc is ideal for fine featheredging and putty sanding, or choose a Red Abrasive Disc with D-weight paper backing for aggressive shaping of plastic filler or paint removal around damaged areas. Seven-hole construction on several versions of the 316U clears dust from the surface area and increases resistance to loading.
Aluminum Oxide Provides Performance and Savings3M's durable, reliable and economical abrasive saves material costs while delivering dependable results in collision repair. Aluminum oxide is popular among collision repair professionals because of its fast cut-rate and long life. This mineral is suitable for a wide variety of metalworking materials including ferrous alloys.
Our Hookit™ Attachment SystemThe Hookit™ attachment system has a hook-and-loop feature which makes disc attachment, removal, and re-attachment clean and easy. It also facilitates use and re-use of the disc for maximum product life. Hookit™ discs have a brushed nylon loop backing of the type most commonly used in everyday hook-and-loop applications. 3M™ Hookit™ disc pads (sold separately) feature hooks which grip the brushed nylon loop backing. it's simple: just attach the disc on and start sanding. The disc removes just as cleanly and easily. The Hookit™ system is designed for work spaces and applications where adhesive backed discs may become contaminated by dust, dirt, or flying debris.
A Comprehensive Range of Economical Sanding DiscsThe 3M™ Hookit™ Red Abrasive Disc 316U carries our Red designation which indicates an economical option in an abrasive disc. From its abrasive to its adhesive-backed attachment, this disc delivers durability and reliability across your entire collision repair operation.
- Economical reattachable abrasive disc
- Aluminum oxide abrasive offers reliable, dependable results
- A- or D-weight paper backing ensure best results for specific projects
- Available 7-hole design evacuates dust from disc surface for added loading resistance
- Hookit™ attachment system makes for fast, efficient disc change-outs
| 3M ID | 7000119787 |
|---|---|
| Part number | 1224 |
| Keywords | car scratch repair, paint removal, paint preparation, denibbing, primer sanding, abrasives for plastic repair, Filler sanding, 3M abrasives, cubitron, car dent repair, |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Paper Discs |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Primer Sanding, Rough Feather Edge |
| Backing Material | Paper |
| Backing Weight | A Weight |
| Bond Type | Resin |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | Red |
| Grit | P120 |
| Product Color | Red |
| Product Number | 316U |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Hookit™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Width Dimension | 6.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 9.726 G |
| Base - Metric Width Dimension | 0.152 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 2.31701053953289 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.021442159620101195 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.018099951725378448 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 37.969 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 8.21 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 78.12497711609596 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.9999991842896299 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.9049975862689225 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.25 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1280.239 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 410.5 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 5.08 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 15.875 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.875 CM |
| Consumer - Item Quantity | 50 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 50 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 695.1060299758395 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.430884187932879 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.4299855176135345 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.8 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.9 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11390.747 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.917 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.463 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.542 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.052 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.526 CM |
| Shipper - Item Quantity | 300 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 300 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88667.50016964601 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1849.1029732268203 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 684.1781752193053 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.77952755905512 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.267716535433074 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.453 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 310.338 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.112 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.226 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 37800 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 37800 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 126 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 21 |

