3M™ Hookit™ Red Abrasive Disc, 01222, 6 in, P180, 50 discs per carton, 6 cartons per case
The 3M™ Hookit™ Red Abrasive Disc 316U is an economical disc that delivers reliable performance. It features aluminum oxide mineral abrasive on A-weight or durable D-weight paper backing depending on grade. These discs are ideal for standard jobs such as filler shaping, featheredging, paint prep and finish. The 3M™ Hookit™ attachment system makes discs easy to attach and reuse.
Special Price
$26.74
Regular Price
$31.46
| UPC | 00051131012226 |
|---|---|
| 3M ID | 7000119785 |
| Packaging | Carton |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Hookit™ Red Abrasive Disc 01222 helps deliver dependable and economical results across your collision repair operation.
These P180 discs provide dependable results on a variety of jobs, including general feather edging, glaze sanding, hand blocking repairs, primed surface sanding, and feather edging filler and putties.
The flexible A-weight paper is ideal for use on clear coat, fiberglass, paint, plastic and primer.
The Hookit™ attachment system helps make the discs easy to attach, remove and reattach for fast change-outs to keep the job going. Built for reliable results, 3M™ Hookit™ Red Abrasive Discs 01222 are a great solution for shops.
- DEPENDABLE RESULTS: Get reliable performance from this durable red abrasive
- ECONOMICAL: The reusable, reattachable disc is an economical choice for feather edging, glaze sanding, and primed surface sanding
- A-WEIGHT: Light, flexible A-weight paper handles curves and contours better than stiffer backings
- VERSATILE: Ideal for use across a variety of collision repair substrates
- FAST CHANGE-OUTS: Experience clean and easy disc change-outs with the Hookit™ attachment system
- MULTIPLE GRADES: The family of 3M™ Red Abrasives includes discs, sheets and sheet rolls in grades from P40 to P800
| 3M ID | 7000119785 |
|---|---|
| Part number | 1222 |
| Keywords | car scratch repair, paint removal, paint preparation, denibbing, primer sanding, abrasives for plastic repair, Filler sanding, 3M abrasives, cubitron, car dent repair, |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Paper Discs |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Featheredging, Fine Feather Edge |
| Backing Material | Paper |
| Backing Weight | A Weight |
| Bond Type | Resin |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | Red |
| Grit | P180 |
| Product Color | Red |
| Product Number | 316U |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Hookit™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Width Dimension | 6.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 8.618 G |
| Base - Metric Width Dimension | 0.152 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 2.304927838202133 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.01899943775509275 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.015498497031596893 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 37.771 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 7.03 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 78.12497711609596 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.8999997067851913 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.7749248515798447 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.25 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1280.239 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 351.5 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 5.08 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 15.875 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.875 CM |
| Consumer - Item Quantity | 50 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 50 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 671.2611850420551 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.698949477479085 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.649549109479068 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.283464566929134 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.779527559055119 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.889763779527559 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 0.011 M3 |
| Shipper - Metric Weight | 2.585 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.109 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.185 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.35 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.175 M |
| Shipper - Item Quantity | 300 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 300 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97027.75311062433 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 747.367068806735 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 585.8431877943626 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.425196850393704 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.59 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 265.734 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.23 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 37800 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 37800 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 126 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 21 |
Write Your Own Review

