3M™ Hookit™ Paper Dust Free Disc 750U, 5 in x NH Die# 500FH 5 Holes 80 E weight, 50 per inner 500 per case
| UPC | 00051135036273 |
|---|---|
| 3M ID | 7010359453 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Built to hold up during the most demanding auto body sanding jobs, 3M™ Hookit™ Green Corps™ Paper Abrasive Disc 750U features a sharp, tough blended grain and durable E-weight paper. It is resin bonded to resist heat during sanding of flat or difficult surfaces. And our Hookit™ attachment system makes disc changeouts fast, easy and cost-effective during multi-step sanding processes.
Professional-Grade Ceramic and Aluminum Oxide MineralsCeramic and aluminum oxide minerals are popular among industry professionals because of their durability and dependability. These minerals make a tough, durable abrasive that provides fast cut rate, hardness, strength and low heat retention. 3M™ Green Corps™ 750U features a heat-resistant resin bond which makes it suitable for a wide range of body repair applications.
Our Hookit™ Attachment SystemThe Hookit™ attachment system has a hook-and-loop feature which makes disc attachment, removal, and re-attachment clean and easy. It also facilitates use and re-use of the disc for maximum product life. Hookit™ discs have a brushed nylon loop backing of the type most commonly used in everyday hook-and-loop applications. 3M™ Hookit™ disc pads (sold separately) feature hooks which grip the brushed nylon loop backing. it's simple: just attach the disc and start sanding. The disc removes just as cleanly and easily. The Hookit™ system is designed for work spaces and applications where adhesive backed discs may become contaminated by dust, dirt, or flying debris.
Better Science for Better Sanding from 3MOur 3M™ Hookit™ Green Corps™ Paper Abrasive Disc 750U is built for long life – even for tough auto body sanding projects. From its ceramic and aluminum oxide mineral abrasive to its Hookit™ hook-and-loop attachment, this disc is another way that 3M applies science to make life easier for professionals in collision repair.
- Ideal for shaping filler and stripping paint to metal
- Ceramic abrasive technology provides fast cut and long life
- Built on E-weight paper backing for added durability
- Open coat construction provides a more aggressive cut and minimizes dust clogging
- Hookit™ attachment makes changing discs fast and easy
| 3M ID | 7010359453 |
|---|---|
| Part number | 3627 |
| Keywords | 3627 |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Paper Discs |
| Abrasive Material | Ceramic Aluminum Oxide |
| Backing Material | Paper |
| Backing Weight | E Weight |
| Bond Type | Resin |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | Green |
| Grit | 80 |
| Product Color | Green |
| Product Number | 750U |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Hookit™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 9.072 G |
| Base - Metric Height Dimension | 2.54 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 127.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 127.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 2.5019735078840237 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.020000336425412095 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.019995927180168398 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.1 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 5.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.041 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 9.07 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 2.54 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 127.0 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 127.0 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 93.74998474406398 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 1.0699981571559505 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.9997963590084198 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 3.75 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 5.0 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 1536.287 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 453.5 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 9.525 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 12.7 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 12.7 CM |
| Inner - Item Quantity | 50 |
| Inner - Total Unit Quantity | 50 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Inner - Item Unit | EACH |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | DISC |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1371.3119690018907 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.199482918991782 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 9.997963590084199 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.8 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 26.7 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.7 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 22471.777 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5.08 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.535 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.192 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 67.818 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.178 CM |
| Shipper - Item Quantity | 500 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 500 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87252.3229298427 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 477.999663001386 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 399.91854360336794 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.27992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1429809.4 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 181.4 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 109.931 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 20000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 20000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 40 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 5 |

