3M™ Hookit™ Paper Disc 751U, 00509, 5 in x NH, Die# 500X, 40 E weight, 25 discs per carton, 5 cartons per case
| UPC | 00051131005099 |
|---|---|
| 3M ID | 7000120358 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
During stage 1 of the 3M™ Body Repair System use 40 grit discs to strip paint, sand down to bare metal, and sand filler and putty. Follow this step with 80 grit sandpaper to refine 40 grit scratches and allow glaze or spot putty to adhere to the body filler.
3M™ Green Corps™ Hookit™ Abrasive Disc 751U are mounted on D and E weight paper backing to make them extremely durable for sanding paint on a variety of difficult surfaces. The open coat and load resistant coating help prevent loading for longer use, and produce a smooth, consistent finish. These discs are ideal for shaping plastic filler and putty, sanding clear coats, removing paint, and scratch refinement on metal, plastic, and fiberglass.
Loading occurs when material clogs the surface of the sanding disc and the abrasive points, which can quickly make the disc ineffective. Open coat construction means the abrasive grains are spaced so that dust and debris can collect in the spaces rather than loading the sheet. Additionally, the open coat feature provides a more aggressive cut than a comparable closed coat abrasive of the same grade, for faster results.
The 3M™ Ceramic Abrasive Grain is a ceramic mineral designed using a 3M process to enhance toughness and hardness of the grain. For increased performance, 3M™ Hookit™ Clean Sanding Disc 751U products feature aluminum oxide blended with 3M™ Ceramic Abrasive Grain for one of the most durable, longest-lasting abrasives available. Perfect for moderate to heavy stock removal as well as sanding and finishing applications, ceramic abrasives are engineered to cut fast and handle intense heat and stress. Ceramic aluminum oxide blend surpasses aluminum oxide abrasives in cut-rate and durability, making this product an excellent choice for sanding metal, plastic, and fiberglass substrates, and finishing applications.
A complete line of hook-and-loop style 3M™ Hookit™ discs is offered for work spaces where adhesive backed discs may become contaminated by dust, dirt, or flying debris. They are often used in applications where a 3M™ Stikit™ disc may be too aggressive, as Hookit discs tend to leave finer finishes than adhesive backed discs. Hookit™ sanding discs conveniently and firmly attach to a hook-and-loop backup disc pad (sold separately) on a random orbital sander, can be removed cleanly and easily, and be used again and again for the extent of the abrasive life.
- Hookit™ hook and loop attachment makes disc changes fast and easy
- Ideal for shaping filler and stripping paint to metal
- Ceramic aluminum oxide blend offers excellent cut rate and life for increased performance over traditional abrasives when sanding on metal, plastic and fiberglass substrates
- Built on D and E weight backing, making them extremely durable
- Open coat construction provides a more aggressive cut and minimizes dust clogging on the abrasive for increased productivity
| 3M ID | 7000120358 |
|---|---|
| Part number | 509 |
| Keywords | 509 |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Paper Discs |
| Abrasive Material | Ceramic Aluminum Oxide |
| Application | Sanding, Sanding Filler, Shape and Sand Filler or Putty |
| Backing Material | Paper |
| Backing Weight | E Weight |
| Bond Type | Resin |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Color Family | Green |
| Grit | 40 |
| Product Color | Green |
| Product Number | 751U |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Green Corps™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Width Dimension | 5.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 14.584 G |
| Base - Metric Width Dimension | 0.127 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 3.340256680513361 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.03215221631704255 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.026102731842689506 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 54.737 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 11.84 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 52.596365035249754 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.7409736632033735 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.6525682960672377 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.0078740157480315 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.118110236220472 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.118110236220472 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 861.9 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 296.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.051 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.13 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.13 M |
| Consumer - Item Quantity | 25 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 25 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 25 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 417.52933899568586 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.019027039630318 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.262841480336188 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.299212598425197 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.299212598425196 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.866141732283465 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6842.08 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.823 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.48 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.16 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.287 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.149 M |
| Shipper - Item Quantity | 125 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 125 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 84517.88557120421 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 709.8884842353058 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 548.1573686964796 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.51968503937008 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.385 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 248.64 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.08 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 21000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 21000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 168 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 28 |


