3M™ Hookit™ Paper Disc 750U, 35376, 5 in, 60E weight, 500 discs per case
| UPC | 00051131353763 |
|---|---|
| 3M ID | 7100197399 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Built to hold up during the most demanding auto body sanding jobs, 3M™ Hookit™ Paper Disc 750U features a sharp, tough blended grain and durable E-weight paper. It is resin bonded to resist heat during sanding of flat or difficult surfaces. And the Hookit™ attachment system makes disc changeouts fast, easy and cost-effective during multi-step sanding processes.
Professional-Grade Ceramic and Aluminum Oxide MineralsCeramic and aluminum oxide minerals are popular among industry professionals because of their durability and dependability. These minerals make a tough, durable abrasive that provides fast cut rate, hardness, strength and low heat retention. 3M™ Hookit™ Paper Disc 750U features a heat-resistant resin bond which makes it suitable for a range of tough body repair applications.
The Hookit™ Attachment SystemThe Hookit™ attachment system has a hook-and-loop feature which makes disc attachment, removal, and re-attachment clean and easy. It also facilitates use and re-use of the disc for maximum product life. Hookit™ sheets have a brushed nylon loop backing of the type most commonly used in everyday hook-and-loop applications. A range of Hookit™ disc backup pads features hooks which grip the brushed nylon loop backing. It’s simple: just attach the disc and start sanding. The disc removes just as cleanly and easily. The Hookit™ system is designed for work spaces and applications where adhesive backed abrasives may become contaminated by dust, dirt or debris.
Better Science for Better Sanding from 3MThe 3M™ Hookit™ Paper Disc 750U is built for long life – even for tough auto body sanding projects. From its ceramic and aluminum oxide mineral abrasive to its Hookit™ hook-and-loop attachment, this disc is another way that 3M applies science to make life easier for professionals in collision repair.
- Ideal for shaping filler and stripping paint to metal
- Ceramic abrasive technology provides fast cut and long life
- Built on E-weight paper backing for added durability
- Open coat construction provides a more aggressive cut and minimizes dust clogging
- Hookit™ attachment makes changing discs fast and easy
| 3M ID | 7100197399 |
|---|---|
| Part number | 35376 |
| Keywords | 35376 |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Paper Discs |
| Abrasive Material | Ceramic Aluminum Oxide |
| Backing Material | Paper |
| Backing Weight | E Weight |
| Bond Type | Resin |
| Color Family | Green |
| Grit | 60 |
| Product Color | Green |
| Product Number | 750U |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Hookit™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 10.392 G |
| Base - Metric Width Dimension | 0.127 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1.7721295285110255 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.02291043828625248 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.022046226218487758 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 29.04 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 10.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 74.80314960629921 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 1.1023113109243878 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 1.1023113109243878 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 2.9921259842519685 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 5.0 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 1225.804 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 500.0 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 7.6 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 12.7 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 12.7 CM |
| Inner - Item Quantity | 50 |
| Inner - Total Unit Quantity | 50 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Inner - Item Unit | EACH |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 886.0647642555127 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.454998680864055 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.023113109243878 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.299212598425197 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 23.818897637795274 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.905511811023622 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 14520.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5195.9 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 5000.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 60.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 15.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 500 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 500 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86836.78784680404 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 998.6940476974954 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 925.9415011764859 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.91338582677165 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.423 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 420.0 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.09 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 42000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 42000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 84 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 14 |


