3M™ Hookit™ Painter's Abrasive Disc Back-up Pad 05778, 6 in, 10/Case
The 3M™ Hookit™ Painter's Abrasive Disc Back-up Pad is specifically designed for auto body painting jobs requiring support and control. This soft density foam pad affords excellent conformability when sanding around contours, and a 15° bevel provides a defined edge for added control and a good “feel” for the surface. Hookit™ attachment makes disc change-outs fast and easy, maximizing disc life.
Special Price
$56.01
Regular Price
$65.90
| UPC | 00051131057784 |
|---|---|
| 3M ID | 7000119757 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Painter's Disc Pad with Hookit™ 05778 is ideal for auto body painting applications.
The durable, 6-inch diameter soft-density foam body has a 15 degree taper perfect for flat surfaces, so you can hit every detail. The disc pad also features 5/16-24 external threads, which are compatible with orbital or random orbital sanders.
The Hookit™ attachment makes disc change-outs fast and helps maximize disc life by allowing for easy reuse of pads and discs.
Start and finish your auto body paint job right with 3M™ Painter's Disc Pad with Hookit™ 05778.
- FOR SPECIALIZED USE: Designed specifically for paint department applications
- FLEXIBLE: Soft density foam helps provide excellent flexibility and conformability
- DEFINED EDGE: The 15-degree tapered edge helps reduce edge cutting
- COMPATIBLE: 5/16-24 external threads are compatible with orbital or random orbital sanders
- REUSABLE: Hookit™ attachment helps enable easy reuse, helping to optimize disc life
| 3M ID | 7000119757 |
|---|---|
| Part number | 5778 |
| Keywords | 3m painter disc pad hookit 05778 6 in finer abrasive grades auto body painting jobs prep sanding color primer clear coat soft density foam orbital sander easy change-out reuse cost-efficient |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Holders & Back-up Pads |
| Abrasive Attachment Type | Hook & Loop |
| Application | Accessory, Back-up Pad, Sanding |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Hookit™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 7.37519685 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.64488189 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.748031496 |
| Base - Metric Gross Weight | 146.51 G |
| Base - Metric Height Dimension | 18.733 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.178 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 17.14 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 81.832840831036 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.32299926032706416 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.22068272444706247 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.375196850393701 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.6448818897637796 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.748031496062992 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1.341 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 100.1 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 18.733 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.178 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 17.14 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PADS |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 671.1221729530073 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.6905382689748505 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.2068272444706247 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.755905511811024 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.669291338582678 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.11023622047244 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10997.722 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.674 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.001 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88423.40519326708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 454.1522601008478 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 253.78513311412183 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.7007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.449 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 115.115 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.11 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1150 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1150 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 115 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 23 |
Write Your Own Review


