3M™ Hookit™ Pad D/F, 05783, 8 in x 5 bolt hole, 1 per case
| UPC | 00051131057838 |
|---|---|
| 3M ID | 7000119884 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Lightweight, durable and well-balanced, the 3M™ Hookit™ Pad is built for low-speed sanding or grinding applications in collision repair. Its firm density foam body provides excellent support for 3M™ Hookit™ abrasive discs (sold separately) and its 15°; tapered edge adds control for accurate, consistent flat sanding near the edges of the substrate. With its five mounting holes, the 8" disc pad bolts firmly onto orbital sanders. Its pad face features Hookit™ hook-and-loop attachment system for fast, easy disc change outs and longer disc life.
About the Hookit™Attachment SystemThe Hookit™ hook-and-loop feature makes disc attachment, removal and re-attachment clean and easy, and facilitates use and re-use of the disc for the full extent of its abrasive life. Hookit™ disc pads have J-shaped hooks of the type most commonly used in everyday hook-and-loop applications. Hookit™ disc pads grip the brushed nylon loop backings of 3M™ Hookit™ discs to provide a finer finish than adhesive backed discs. The Hookit™ system is designed for work spaces and applications where adhesive backed discs may become contaminated by dust, dirt, or flying debris.
Better Science for Better Sanding from 3MThe Hookit™ Disc Pad is a compact, durable example of how 3M applies science to the lives of auto body technicians and operators. From its taper to its firm density to its Hookit™ attachment system, it helps you get the most out of your operations in collision repair.
- Disc pad designed for low-speed flat sanding applications
- 15° taper adds control for sanding close to edges
- Firm density construction provides support for sanding flat surfaces
- Hookit™ attachment system enables easy disc change-out, maximizing abrasive disc life
| 3M ID | 7000119884 |
|---|---|
| Part number | 5783 |
| Keywords | 5783 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Holders & Back-up Pads |
| Abrasive Attachment Type | Hook & Loop |
| Application | Back-up Pad |
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Hookit™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.87519685 |
| Base - Customary Length Dimension | 8.25 |
| Base - Customary Width Dimension | 8.251968504 |
| Base - Metric Gross Weight | 149.232 G |
| Base - Metric Height Dimension | 2.223 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 20.955 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 20.96 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 59.582302235470614 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.3290002431037365 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.32892969517983733 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.8751968503937008 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 8.25 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 8.251968503937007 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 976.379 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 149.2 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 2.223 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 20.955 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 20.96 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PADS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 59.54129427943895 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.44996347711933515 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.32892969517983733 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 0.8748031496062992 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 975.707 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 204.1 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 149.2 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 2.222 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 20.955 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.955 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PADS |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93122.23348856147 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1016.3310286722857 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 402.93887659530077 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.526 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 182.77 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 1225 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1225 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 1225 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 49 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |

