3M™ Finesse-it™ PSA Film Disc Roll 466LA, A7 3MIL, 6 in x NH, Die 600Z, 125 Discs/Roll, 4/Case
| UPC | 00051125869966 |
|---|---|
| 3M ID | 7000139264 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Fine Sanding and Finish of Automotive Coatings
Available in three grades -- A3, A5, and A7 -- 3M™ Trizact™ Finesse-it™ Film Disc Roll 466LA is the clearcoat spot repair disc used by automotive manufacturers worldwide. In convenient roll form, these discs are designed for quick access and attachment to rotary tools or orbital sanders.
While it breaks down faster than aluminum oxide, silicon carbide produces a brighter finish. It's commonly used for defect repair on clear coats, paint and plastics, because it can effectively refine these surfaces without significantly gouging or damaging the workpiece.
Recommended Applications
Machine Sanding
Level/remove the defect using the 3M™ Elite Series Mini Orbital Sander 28737 or the 3M™ Mini Random Orbital Nib Sander 20244 and a 3M™ Trizact™ Finesse-it™ 466LA disc Spray the disc with water to prevent the abrasive from loading during sanding Sand the defect for 1 to 3 seconds, depending on its size
Wipe the area clean with a Scotch-Brite™ High Performance Cloth
Hand Sanding
Level/remove the defect using a 3M™ Finesse-it™ Hand Pad and a 466LA disc Spray the 466LA disc with water to prevent the abrasive from loading during sanding Sand the defect for 3 to 5 seconds, depending on its size
Wipe the area clean with a Scotch-Brite™ High Performance Cloth
Automotive Finishes
Remove small defects with a 466LA A5 disc. Sand in a circular motion, holding the pad flat to ensure a fine uniform finish.
3M™ Science. Precision Finishing by Design.
3M™ Trizact™ structured abrasives are precisely shaped engineered composites evenly distributed and bonded to an abrasive backing. These extremely uniform abrasive structures can take the form of almost any three-dimensional geometric shape, including pyramids, hemispheres and cubes, designed to enhance grinding performance. While conventionally coated abrasives often have erratically spaced mineral, Trizact™ abrasives are identical in height and orientation, wearing just as uniformly. As they do so, fresh, sharp mineral is exposed to produce a consistent cut and a predictable, fine finish. Altogether, this means fewer rejects and less rework due to out of spec results. Ongoing sharp cutting action minimizes the need to incorporate other abrasives in the sequence, thereby reducing processing steps and enhancing productivity.
In addition to high-performance abrasives, 3M microreplication technology is also used in the manufacture of a variety of 3M products such as overhead projector lenses, reflective traffic signs and solar optical films. It's science, making your world smoother and brighter.
- THE ORIGINAL microreplicated film disc for clearcoat repair
- CONSISTENT RESULTS as the abrasives reveal new cutting surfaces with each use
- SAND WITH CONFIDENCE as the micro-structured silicon carbide cuts sharply, removing imperfections without gouging
- GRADES AVAILABLE in A3, A5 and A7
| 3M ID | 7000139264 |
|---|---|
| Keywords | 3M, 3M? Finesse-it? PSA Film Disc Roll 466LA, 3M? Trizact?, abrasive film disc roll, automotive clearcoat repair, silicon carbide, non-compressible polyester backing, microreplication technology, micron-graded abrasives, automotive finish sanding, random orbital sanders, mini orbital sanders, paint defect repair, clearcoat spot repair, fine sanding, machine sanding, hand sanding, circular sanding motion, 3M? Elite Series Mini Orbital Sander 28737, 3M? Mini Random Orbital Nib Sander 20244, Scotch-Brite? High Performance Cloth, consistent finish, precision finishing, abrasive mineral, predictable finish, defect removal, reduced rework, fewer rejects, structured abrasives, automotive industry, high-performance abrasives, sanding discs grades, A3, A5, A7, industrial abrasives, manufacturing, energy sector, transportation maintenance, marine metal fabrication, oil & gas industry, recreational vehicles, metalworking, paint repair, rig fabrication, personal recreation vehicles. |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Film Discs |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Application | Finishing |
| Backing Material | Film |
| Backing Thickness (Imperial) | 3.0 mil |
| Bond Type | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | Purple |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Purple |
| Product Number | 466LA |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Finesse-it™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 1 |
| Base - Customary Length Dimension | 9.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 11 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.547 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 24.13 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 27.94 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 104.4999885275361 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.2059285741512804 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.1993147062857341 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 9.5 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 11.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1712.448 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.544 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 24.13 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 27.94 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 829.0168391360405 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.357232971092525 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.799463447764785 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.78740157480315 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.968503937007874 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.968503937007874 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 13585.152 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.43 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.177 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.147 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.304 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.304 M |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 101726.58140591871 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 548.9510328403452 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 460.7484909854194 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.181102362204726 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.667 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 208.992 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.3 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 384 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 384 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 96 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |

