3M™ Finesse-it™ PSA Film Disc Roll 460LA, A5 3MIL, 1-1/4 in x NH, Die 125C, 500 Discs/Roll, 4 Rolls/Case
3M™ Finesse-it™ PSA Film Disc Roll 460LA is designed with channels to reduce debris loading and extend disc life. This disc uses 3M’s microreplicated technology that helps remove surface imperfections from clearcoats without changing the surface topography.
Special Price
$435.40
Regular Price
$512.23
| UPC | 00051141209975 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045050 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Trizact™ abrasive discs can last longer than conventional discs and provide precise finish control enabling operators to reduce grade sequences, requiring fewer process steps and fewer abrasive products.
These micro-structured silicon carbide abrasive discs are available in three grades, A3, A5, and A7, for use on a variety of clear coats, topcoats and paint to accommodate most finish and process requirements.
Packaged 500 discs per roll, the film-backed Stikit™ discs are ideal for high-volume, quick-change operations on orbital and random orbital sanders.
- CHANNELS INCORPORATED to reduce debris loading and extend disc life
- CONSISTENT RESULTS as the abrasives reveal new cutting surfaces with each use
- SAND WITH CONFIDENCE as the micro-structured silicon carbide cuts sharply, removing imperfections without gouging
- GRADES AVAILABLE in A3, A5 and A7
| 3M ID | 7000045050 |
|---|---|
| Keywords | PSA, Film Disc, Finesse-it, Film Disc Roll, 460LA Disc Roll |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Film Discs |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Application | AOEM Finish Prep/Repair, Clear Coat, Cured Paint, Denibbing, Fresh Paint Finishes, Paint Finish Solution, Paint Finishing, Paint Finishing & Detailing, Paint Sanding, Polishing, Repairing Small Area Paint Defects, Spot repair of defects in paint and clearcoats |
| Backing Material | Film |
| Backing Thickness (Imperial) | 3.0 mil |
| Bond Type | Resin |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | Gray |
| Diamond Abrasive Pattern | Non Pertinent |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Gray |
| Product Number | 460LA |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Finesse-it™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 294.381 G |
| Base - Metric Height Dimension | 17.78 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 27.94 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 24.13 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6489990120424645 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.6400019471226996 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 11.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 9.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.423 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 290.3 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 17.78 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 27.94 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 24.13 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 358.30262211705525 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.8750483611529885 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.5600077884907986 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.84251968503937 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.700787401574804 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.503937007874017 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5871.528 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1304.1 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1161.2 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 22.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88423.40519326708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 504.8585804033697 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 409.6012461585278 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.7007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.449 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 185.792 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.11 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 640 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 640 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 160 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


