3M™ Finesse-it™ Pneumatic Buffer Tool Kit, plus 1-1/4 in (32mm) Random Orbital sander attachment, 65995, 3 in (76 mm), 1 ea/Case
| UPC | 00068060659958 |
|---|---|
| 3M ID | 7100307279 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Finesse-it™ is more than any single product — it's a family of components that work together to excel in small defect repair. Ranging from polishes, pads, and abrasives to tools and accessories for both manual and automated operations, this fully complete system is designed to help improve productivity, consistency, and quality of results. These benefits are achieved through the key features of the 3M™ Finesse-it™ lineup, which include: faster finishing thanks to a 2-step process that reduces cycle time; longer-lasting discs that require less pressure, enabling greater disc life and lower costs; and abrasives that are designed to produce rapid, predictable, and repeatable results. The final steps in painting are critical — don’t waste time using anything but the best. Find out how you can elevate your paint finishing with 3M™ Finesse-it™.
- TOOL KIT: This kit includes a 3M™ Finesse-it™ Pneumatic™ Rotary Buffer, one random orbital sanding attachment, and one rotary shaft collet attachment
- QUALITY FINISHES: Delivers haze and scratch-free finishes for small defects on paint and clearcoat surfaces
- ERGONOMIC: Compact, lightweight design enables maximum control and comfort, even in hard-to-reach places
- USER FRIENDLY: This kit allows the user to perform both the sanding and polishing steps with one tool
- CONSISTENT FINISHING: When used in combination with 3M™ Finesse-it™ Abrasives, Pads, and Polishes, this tool delivers consistent sanding and polishing results — time after time
- BUDGET COMPATIBLE: A cost-effective tool that doesn't compromise on performance
- A COMPLETE SOLUTION: Pair with other components of the 3M™ Finesse-it™ product family — which includes abrasives, polishes, pads, tools, accessories, and more — to unlock its full potential
| 3M ID | 7100307279 |
|---|---|
| Part number | 65995 |
| Keywords | pneumatic rotary buffer round hand 3m finesseit paint polish repair auto kit |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Power Tools > Buffers & Polishers |
| Abrasive Attachment Type | Roloc? |
| Abrasive Material | Non Pertinent |
| Airflow Rate | 0.0 NP |
| Application | Finishing, Polishing, Sanding, Spot Defect Repair |
| Color Family | Black |
| Grit | Non Pertinent |
| Pad Included | 3M? Finesse-it? Roloc? Finishing Disc Pad 14736U |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Finesse-it™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | KIT |
| Base - Customary Width Dimension | 3.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 697.625 G |
| Base - Metric Width Dimension | 0.076 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KIT |
| Unit of Use - Billing Unit | KIT |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 276.20567052157725 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.5379998565672521 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.537944741001706 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 4526.2 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 697.6 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | KIT |
| Unit of Use - Unit | KIT |
| Shipper - Billing Unit | KIT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 276.20567052157725 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.9929788501512933 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.537944741001706 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.173228346456693 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.606299212598426 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.889763779527559 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4526.2 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 904.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 697.6 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 10.6 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 24.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KIT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 76950.94130345741 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 481.9988484374197 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 344.4987401353334 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 38.2 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.261 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 156.262 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 97.028 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 224 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 224 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 224 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 28 |


