3M™ File Belt Sanders for Body Repair 33573, Mini, 330 mm (13 in), 1/Case
3M™ File Belt Sander for Body Repair features the technology and versatility of metalworking belt sanders in a size that’s ideal for automotive collision repair. This narrow-profile tool is excellent for cutting in tight areas, including cutting, dressing and refining spot welds as well as blending and finishing. This file belt sander is designed for use with 3M™ Cubitron™ II Abrasive File Belts.
Special Price
$298.51
Regular Price
$351.19
| UPC | 00051131335738 |
|---|---|
| 3M ID | 7100110995 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ File Belt Sander 33573 is sized and powered for collision repair shops. Featuring a lightweight and narrow-profile perfect for automotive work, this file belt sander is excellent for cutting, dressing, and grinding jobs, as well as cleaning and surface prep.
This sander is a powerful .65 HP (495W) and weighs just 2 lb., so you'll get plenty of power and excellent maneuverability. This sander's weight is balanced throughout the unit, and its rotatable housing offers added control in tight spaces. Pair with 3M™ Cubitron™ II Abrasive Belts for peak performance.
Lightweight, power, and maneuverability combine to make the 3M™ File Belt Sander 33573 a great tool for your autobody shop.
- BODY REPAIR: The lightweight file belt sander is ideal for cutting and finishing work
- COLLISION REPAIR: Powerful .65 horsepower motor is excellent for collision repair applications
- VERSATILE: Rotatable housing allows for use in a variety of tight spaces
- COMPATIBLE: Use with Cubitron™ II File Belt for cutting and grinding, or Scotch-Brite™ Durable Flex Belts for cleaning and surface prep
| 3M ID | 7100110995 |
|---|---|
| Part number | 33573 |
| Keywords | 3m mini file belt sander 33573 13 in body collision automotive repair metalwork cutting spot weld cleanup blending finishing surface prep seam sealer tight spaces rotatable housing narrow-profile tool lightweight high-performing abrasive cubitron |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Power Tools > Power Sanders |
| Application | Grinding, Paint Removal, Sanding, Surface Preparation |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 3.661417323 |
| Base - Customary Length Dimension | 17.20472441 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.787401575 |
| Base - Metric Gross Weight | 852.8 G |
| Base - Metric Height Dimension | 9.3 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 43.7 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 14.7 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 364.5696996118402 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.880102171912636 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.880102171912636 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 3.661417322834646 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 17.20472440944882 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.78740157480315 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 5974.227 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 852.8 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 9.3 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 43.7 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 14.7 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 364.5696996118402 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.0511977086387057 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.8805430964370058 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.661417322834646 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.20472440944882 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.78740157480315 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5974.227 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.384 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 0.853 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 9.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 43.7 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 14.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85250.170500341 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 588.6342400336231 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 338.4183909442745 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.397 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 153.504 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 107.0 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 122.0 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 107.0 CM |
| Pallet - Item Quantity | 180 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 10 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |
Write Your Own Review


