3M™ File Belt Sander Platen Pad Material 28380, 3/4 in x 7 in x 1/8 in Hard, 10 ea/Case
| UPC | 00051141283807 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045267 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Whether you are looking to replace a worn out pad or add a new one, 3M™ File Belt Sander Attachment Arm Platen Pad Material will help your tool work at its fullest potential. These pads are easily adhered to the top or bottom of your 3M™ File Belt Sander Attachment Arm to provide a firm, supporting surface for the abrasive belt. This pad is designed to run smoothly against the back of the belt without creating excess heat. Such heat could cause damage to the tool, warp the work piece or even break the belt.
Get the Perfect FitThis platen pad material comes in different densities and thicknesses for various applications. Dense, thin pads provide a more firm sanding surface for an aggressive cut, while softer, thick pads reduce strain on the user and avoid damaging the work piece. To assure that you get exactly the backing surface you need, this material can also be easily cut in the size and length you are looking for, and the pressure sensitive adhesive backing makes it easy to remove or replace. This gives you ultimate control over how to use the flexible file belt sander.
- Provides firm support of the file belt for grinding and blending
- Tough, wear-resistant material runs belts smoothly for minimal resistance
- Available in a range of densities and thicknesses to fit any application
- PSA attachment makes it easy to remove and replace pads
- Can be cut to fit any size file belt arm
| 3M ID | 7000045267 |
|---|---|
| Part number | 28380 |
| Keywords | grinding, sanding, File Belt |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Power Tools > Power Tool Parts & Accessories |
| Abrasive Material | Non Pertinent |
| Backing Material | Non Pertinent |
| Net Weight (Imperial) | 0.4 lb |
| Net Weight (Metric) | 181.89 g |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 7 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.125 |
| Base - Customary Width Dimension | 0.75 |
| Base - Metric Gross Weight | 14.7 G |
| Base - Metric Height Dimension | 177.8 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.175 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 19.05 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.032407952541177 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.032299926032706414 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 7.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.125 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 0.75 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 10754.011 MMQ |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 14.651 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 177.8 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 3.175 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 19.05 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | SHTS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 110.07499574054266 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.5500004332083452 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.32299926032706416 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 3.7 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1803.806 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 249.476 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 146.51 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 8.89 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.59 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 9.398 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | SHTS |
| Shipper - Item Unit | SHTS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 101970.67638229765 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 542.3371649747988 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 298.1289125299881 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.39370078740158 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.671 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 135.229 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.28 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 9230 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 9230 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 923 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | SHTS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 13 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 71 |

