3M™ Fibre Disc Backup Pad 02140, TN Quick Change , 4-1/2 in x 5/8 in-11 Internal, 5 ea/Case
The 3M™ Fibre Disc Back-up Pad is made to drive and support fiber backed discs during sanding, grinding or finishing processes. This essential pad is designed to fit right angle sanders equipped for TN Quick Change style attachments.
Special Price
$13.05
Regular Price
$15.35
| UPC | 00051111565735 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045746 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Essential Support for Every Job
3M™ Fibre Disc Back-up Pads provide a sturdy support for fibre backed discs, which enhances the power of the abrasive when sanding, deburring and finishing. These pads are attached to a central shaft by our TN Quick Change attachment system, which is both strong and easy to change. These 3M™ Fibre Disc Back-up Pads are made of a tough plastic material, which gives support evenly across the surface of the disc. These hard density back-up pads are strong yet still slightly flexible, which allows for smooth application of abrasive discs to metal surfaces.
- CONSISTENT SUPPORT: Provides even support across the disc surface
- REDUCED HAND-ARM VIBRATION: Reduces hand-arm vibration for enhanced operator comfort
- LONGER DISC LIFE: Resists Back-up polymer softening in use for higher cut rate and extended abrasive disc life
- HARD DENSITY: Hard density backing suitable for most high stock removal metalworking applications
- AVAILABLE SIZES: Available in 115 mm (4 ½ inch), 125 mm (5 inch),150mm (6 inch ) and 180mm (7 inch) diameters to fit discs of the matched size
- VERSATILE USAGE: Compatible with most M14 electric right angle grinders, and some pneumatic grinders
- QUICK CHANGE: Designed to be tightened and removed with commonly available pin spanners
- MEDIUM DENSITY: Available in medium flexibility (med-flex) polymer with flat surface abrasive disc support for conformability when refining and blending using finer abrasive grades and working with curved surfaces, cylindrical, and shaped objects.
| 3M ID | 7000045746 |
|---|---|
| Part number | 56573 |
| Keywords | Fibre Disc, Grinding, electric sanders |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Holders & Back-up Pads |
| Abrasive Attachment Type | TN |
| Application | Finishing, Polishing, Surface Finishing |
| Color Family | Black |
| Net Weight (Imperial) | 0.13 lb |
| Net Weight (Metric) | 58.97 g |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Type | Retainer Nut |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 6 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 6 |
| Base - Metric Gross Weight | 58.967 G |
| Base - Metric Height Dimension | 15.24 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 1.27 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 15.24 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 17.999990724390898 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.12999998214255676 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.12500210265882558 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 294.967 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 56.7 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 15.24 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 1.27 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.24 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PADS |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 264.24867810365544 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.0000168212706046 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.6250105132941279 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.496062992125984 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.377952755905512 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.377952755905512 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4330.26 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 453.6 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 283.5 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 16.2 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91596.63988619315 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 282.1916955966433 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 157.50264935012024 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.275590551181104 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.501 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 71.442 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.15 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1260 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1260 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 252 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |
Write Your Own Review


