3M™ Eraser™ Burnish Pad 3600, 24 in, 5/Case
Removes black marks in fewer passes and retains excellent gloss and image clarity. Excellent durability and minimal finish removal.
Special Price
$80.38
Regular Price
$94.57
| UPC | 50048011258619 |
|---|---|
| 3M ID | 7000126415 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Equipment Type: Electric, Battery, Propane Machine Speed: Ultra High Speed, 1,500 RPM and above
- Removes black marks and returns gloss in fewer passes than other pads while producing less dust
- Ideal for harder finishes and high traffic areas
- Excellent durability and minimal finish removal
- Made of high quality synthetic fibers in a non-woven web bonded with a durable resin system that permeates the entire pad
- Also designed for use on other finishes resistant to degradation from burnishing
| 3M ID | 7000126415 |
|---|---|
| Part number | 3600 |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Floor Pads |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 3.375 in |
| Center Hole | Yes |
| Center Hole Diameter (Metric) | 8.5 cm |
| Color Family | Pink |
| Material | Non-woven Polyester Fiber |
| Product Color | Pink |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Eraser™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 24 |
| Base - Customary Length Dimension | 1 |
| Base - Customary Width Dimension | 24 |
| Base - Metric Gross Weight | 322.1 G |
| Base - Metric Height Dimension | 60.96 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 60.96 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 576.0000082992292 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.7101089464974907 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.7101089464974907 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 24.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 24.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 9438.949 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 322.1 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 60.96 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 60.96 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PADS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3487.1884310697756 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.500533441512696 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.551647043798378 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.78740157480315 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 24.68503937007874 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 24.409448818897637 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 57144.78 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.495 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.611 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.147 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.627 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.62 M |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PADS |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96417.51566967701 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 182.98367761344838 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 99.4152525096487 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.58 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 45.094 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 140 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 140 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 28 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 2 |
Write Your Own Review


