3M™ Engine and Tire Dressing, 38125, 5 Gallon, 1 per case
3M™ Engine and Tire Dressing uniformly coats and shines engine hoses, tires, plastics and moldings to renew a fresh, clean and deep-colored appearance. This water-based silicone emulsion concentrate will not harm rubber parts used in vehicles.
Special Price
$261.19
Regular Price
$307.28
| UPC | 00051131381254 |
|---|---|
| 3M ID | 7100079771 |
| Packaging | Drum |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Engine and Tire Dressing restores that "like-new" look on rubber, plastic and vinyl components on cars, trucks and vans. Our dressing refreshes the original deep black appearance on tires, hoses and rubber moldings. It removes film and grime to deepen the color of vinyl and plastic. This water-based silicone emulsion formula produces a clean, uniform appearance with a medium gloss shine.
Auto detailing professionals rely on our engine and tire dressing for updating the visual appearance of vehicles. It is highly recommended for anyone who takes pride in the appearance of their automobile. Renewing the aesthetic appearance of vehicles can often boost the resale value of used cars.
- Refreshes the appearance of rubber, plastic and vinyl
- Deepens the black color of tires, hoses and moldings
- Renews the color of plastic and vinyl
- Easy-to-apply formula
- Water-based silicone emulsion is gentle on rubber
| 3M ID | 7100079771 |
|---|---|
| Part number | 38125 |
| Keywords | 38125 |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Chemicals & Disinfectants > Automotive Cleaners & Detailing |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | DR |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | DR |
| Base - Customary Height Dimension | 14.76377953 |
| Base - Customary Length Dimension | 11.73228346 |
| Base - Customary Width Dimension | 11.73228346 |
| Base - Metric Gross Weight | 20.049 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 37.5 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 29.8 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 29.8 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | DR |
| Shipper - Billing Unit | DR |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2032.1822139707272 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 44.20047894544611 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 41.49981623368136 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.763779527559056 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.73228346456693 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.73228346456693 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 33301.5 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 20.049 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 18.824 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 37.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 29.8 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 29.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Item Unit | DRUM |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | DR |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 67736.35594515284 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1091.288197815144 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 995.9955896083526 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 33.46456692913386 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.11 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 451.776 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.85 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 24 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | DRUM |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


