3M™ Emery Cloth Assort 03008, 3-2/3 in x 9 in, 6 Sheet/Pack, 20 Pack/Case
| UPC | 00051131030084 |
|---|---|
| 3M ID | 7100282768 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
A Cloth Built for Auto Repair
Instead of common sandpaper which can fall apart during aggressive sanding, the 3M™ Emery Cloth makes a durable and effective tool for the challenges of sanding metal parts. Its J-weight cloth backing – lightweight, yet much more durable than paper – is ideal for sanding metal by hand or machine. Emery abrasive combines metal oxide minerals, such as non-fibrous aluminum oxide, for a tough abrasive surface that removes stock quickly yet leaves a fine finish. Choose from a complete range of grits from fine to coarse.
Recommended Applications
Stripping paint to metal Deburring Rust removal
Preparing metal surfaces for treatments and repair
Why Use an Emery Cloth Instead of Sandpaper?
An emery cloth is specially suited for sanding metal surfaces. Unlike traditional sandpaper, its durable cloth backing won't come apart or shred during aggressive sanding, helping to reduce the possibility of small fragments being left on the prepared surface. Traditional self-fracturing abrasives used on sandpaper can wear down quickly compared to emery abrasive, which includes non-fibrous metal oxide minerals to make it extra tough and help control tiny particles from breaking off and interfering with the next steps in metal paint preparation. The entire cloth is resin cured for added durability and resistance to heat, an added benefit especially during machine sanding.
The 3M™ Emery Cloth comes in assorted grits for use during the Prepare stage of the 3M™ Body Repair System.
About the 3M™ Body Repair System
Even a small repair can seem complex at first. So 3M's Body Repair System simplifies the entire automotive body repair process by dividing it into four stages:
Stage 1 – Prepare. This stage includes pulling dents, removal of paint and rust and efficient, effective masking of the area.
Stage 2 – Fill. This stage involves patching holes with reinforced filler and smoothing and shaping filler before painting.
Stage 3 – Paint. This stage includes painting the area and blending and smoothing primer and paint.
Stage 4 – Finish. The final stage for showroom-grade results: removing small defects, sealing and polishing clear coats and other painted surfaces.
3M supplies premium products such as abrasives, tapes, body fillers and tools for every stage. This system helps you work easily, efficiently and successfully across the entire body repair process.
Better Science for Better Sanding from 3M
All the way through the body repair process, 3M has you covered with products and supplies designed for top performance during specific jobs. This is Science. Applied to Life.™ And the 3M™ Emery Cloth is a great example, with the added strength to make paint prep and metal sanding easier, faster and better for your auto body repair.
- REMOVE RUST AND SAND AUTO SURFACE TO BARE METAL - EMERY CLOTH is great for removing rust and deburr metal surfaces
- IDEAL FOR STEP 1 OF THE 3M BODY REPAIR SYSTEM - PREPARE. This stage includes pulling dents, removal of paint and rust and efficient, effective masking of the area
- DURABLE ABRASIVE - Stone and oxide mineral emery abrasive holds up to hard metal surfaces
- SUPER STRONG BACKING - Cloth backing resists shredding and tearing
- Cloth backing helps to reduce the possibility of small fragments being left on the prepared surface
- Entire cloth is resin cured for added durability and resistance to heat
- Recommended Applications include Stripping paint to metal, Deburring, Rust removal and Preparing metal surfaces for treatments and repair
- Ideal to use with 3M Sanding Blocks; Easy to attach and Remove
- Features J-Weight Cloth backing which is more durable than paper
- Suitable for hand or machine sanding
| 3M ID | 7100282768 |
|---|---|
| Keywords | emery cloth,emery cloth roll,memory cloth,emery cloth 3m,zenergy clothing,emery cloth sand paper,emery cloth 600 grit,emery cloth sandpaper,emery cloth 800 grit,emery cloth 400 grit,emery cloth fine,emery cloth sheets,emery cloth 1000 grit,120 grit emery cloth,emery cloth 120 grit,emery cloth 80 grit,memory cloth cape,emery cloth 320 grit,emery cloth assortment,norton emery cloth,emery cloth for glass,emery cloth for copper pipe,emery cloth 220 grit,emery cloth plumbing,emery cloth 100 grit,emery cloth polishing,emery cloth roll 400 grit,norton emery cloth roll,emery cloth 240 grit,zenergy clothing for women,emery cloth 120,zenergy clothes for women,emery cloth wheel,emery cloth 150 grit,emery cloth 180 grit roll,emery cloth 100,emery cloth 2000 grit,emery cloth 3000 grit,3m emery cloth step 2,500 grit emery cloth,emery cloth 600,emery cloth 60 grit,2" emery cloth roll,2" emery cloth,emery cloth 12000,emery cloth 180 grit,1 emery cloth roll,very fine emery cloth,emery cloth 220,emery c |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Cloth Sheets & Rolls |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 10.125 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.25 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.125 |
| Base - Metric Gross Weight | 97.975 G |
| Base - Metric Height Dimension | 257.175 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.35 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 104.775 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 10.440674424655937 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.21599790137563382 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.17599943314743147 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 10.125 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.125 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 171.092 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 79.832 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 257.175 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.35 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 104.775 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Inner - Billing Unit | PAK |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 62.5596507098526 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 1.179997802873095 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.8799971657371574 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 2.2 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 6.5 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 4.374803149606299 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 1025.169 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 399.16 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 5.588 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 16.51 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 11.112 CM |
| Inner - Item Quantity | 5 |
| Inner - Total Unit Quantity | 5 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Inner - Item Unit | PACK |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Inner - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 343.39159229499563 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.951999082347879 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.5199886629486294 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.75 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.624803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5627.18 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2246.189 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1596.64 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 27.94 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 17.145 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 11.747 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98370.27548070844 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1297.9980240849288 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 887.0365257687205 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.85826771653543 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.612 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 402.353 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.241 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 5040 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 5040 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 252 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 63 |


