3M™ Elite Central-Vacuum-Ready Random Orbital Sander, 28505, 3 in, 3/32 in Orbit, 1 ea/Case
| UPC | 00051141285054 |
|---|---|
| 3M ID | 7100112802 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
High Performance, Superior Ergonomics
Designed with the operator in mind, 3M™ Elite Central-Vacuum-Ready Random Orbital Sanders are loaded with ergonomic features that decrease work strain and improve productivity.
Wrist and hand support
Extended curved wrist rest reduces stress on hand and wrist and provides additional leverage
Recessed lever platform eliminates pinch and pressure points on the operator's palm
Three grip sizes enable operator preference. The grip diameter on the tool is 2-3/4" with two additional grip sizes available (diameters of 2-1/2" and 3" sold separately)
Reduced vibration
The rubber grip absorbs and reduces vibration and features 3M™ Gripping Material for a stronger grip and more control with less effort
Durable composite cover extends to the base to absorb vibration and keeps tools in service by preventing cracked housings
Enhanced safety features
Internal muffler protects operator hearing and will not break off
Convenient thumb-controlled speed dial reduces inadvertent speed changes
Why Choose a Random Orbital Sander?
3M™ random orbital sanders optimize sanding and surface preparation on wood, metal, fiberglass and composite materials, and many other substrates. Also known as dual action (D/A) palm sanders, these industrial-grade tools rotate the abrasive disc and disc pad in two simultaneous overlapping oval patterns so no single abrasive particle follows the same path twice, producing a random scratch and swirl-free finish ready for paint or varnish.
- Precision-balanced steel workings and powerful air driven motors run smoothly with less vibration, ideal for high production industrial environments
- Improved durability, ergonomics and noise level maximize comfort and control for prolonged use
- Pneumatic power exceeds the capability of standard electric sanders, supplying hours of continual use
- Aluminum body and durable composite cover reduce cracked housings and downtime
| 3M ID | 7100112802 |
|---|---|
| Part number | 28505 |
| Keywords | Orbital Sanders, Gripping Material, vacuum sander, sanding |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Power Tools > Power Sanders |
| Airflow Rate | 17.0 scfm |
| Application | Finishing, Grinding, Sanding |
| Net Weight (Imperial) | 2.85 lb |
| Net Weight (Metric) | 1.29 kg |
| Pad Included | Clean Sanding Hookit? Pad 20350 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Weight Pound (kg) | 1.41 (.644) |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Width Dimension | 3.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 1428.8 G |
| Base - Metric Width Dimension | 0.076 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 431.5980580780059 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 3.149964802097531 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.4175723458487628 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 7072.625 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 643.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 431.5980580780059 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.149964802097531 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.4175723458487628 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.393700787401575 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.614173228346457 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.889763779527559 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7072.625 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1428.8 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 643.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 29.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97210.82434290853 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 564.3833911932866 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 238.15215410259216 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.593 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 108.024 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 168 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 168 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 168 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 21 |

