3M™ Easy Trap™ Sweep & Dust Sheets Flip Holder, 23 in, 6 Inner Packs, 6/Case
Holder works with standard threaded U.S. broom handle. Easy to flip holder clamps onto the 3M™ Easy Trap Duster and allows the customer to easily use both sides of the cloth without bending over. The "A" shape allows the user to plow large debris without it tumbling over the holder.
Special Price
$408.45
Regular Price
$480.53
| UPC | 50048011592478 |
|---|---|
| 3M ID | 7000052527 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Easy Trap Flip Holder clamps onto the 3M™ Trap™ Sweep and Dust Sheets and allows the user to easily use both sides of the cloth without bending over. The "A" shape allows the user to plow large debris without it tumbling over the holder.
- DESIGNED FOR 3M EASY TRAP DUSTER SHEETS: Uniquely designed to clamp and hold the 3M Easy Trap Duster Sweep and Dust Sheets.
- ATTACHES TO BROOM HANDLE: The holder attaches to a US threaded mop or broom handle (not included).
- SWIVEL HEAD: The swivel head allows you to get into corners and tight spaces.
- SAVE TIME AND MONEY: A simple flip motion allows you to easily use both sides of the sheet without having to bend over or touch it – saving time, labor, and money.
- TRAPS UP TO 8 TIMES MORE DIRT: 3M Easy Trap Sheets (sold separately) trap up to 8X more dirt, dust and sand than conventional flat fringed cotton dust mops or a competitive sweeping dust cloth brand.
- WORKS ON NEARLY EVERY SURFACE like hardwood floors, vinyl, tile, stone, and linoleum for spotless bathrooms, kitchens, schools, gyms, hair salons, vet clinics, groomers, hotels, hospitals and clinics.
| 3M ID | 7000052527 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Equipment > Floor Cleaning Tools > Sweepers, Mops & Refills |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Reusable | No |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 2.25 |
| Base - Customary Length Dimension | 23.87480315 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.251968504 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.707 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 5.715 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 60.642 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 13.34 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 282.12686543483323 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.5586681936470845 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.7826410307563154 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 23.8748031496063 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.251968503937008 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 4623.231 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.355 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 5.715 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 60.642 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 13.34 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | HOLD |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2041.000144992416 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.85025387442033 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.70025542978159 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 24.881889763779526 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.141732283464567 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.362204724409449 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 33.446 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 4.468 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.132 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 63.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 28.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 18.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | HOLD |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 69322.97329161587 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 271.1685824873994 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 112.79510720164892 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 34.25196850393701 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.136 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 51.163 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.87 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 144 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 144 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | HOLD |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


