3M™ Easy Trap™ Sweep & Dust Sheets, 8 in x 6 in, 250 Sheets/Roll, 1 Rolls/Case
Sweep & dust sheets trap dirt, hair, sand and dust
Special Price
$56.73
Regular Price
$66.74
| UPC | 50051125859191 |
|---|---|
| 3M ID | 7100081545 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Easy Trap Duster - sweep & dust sheets reduce the risk of bad impressions by trapping up to 8X more dirt, dust and sand than when using traditional dust mops or a competitive sweeping dust cloth brand. Convenient disposable sheets mean no laundering. Clean the biffy in a jiffy as it glides through and traps debris, especially hair. Use under any flat floor tool or high duster. Take as little or as much as needed - comes in rolls perforated every 6". Use both sides. Expect minimum training and maximum results in vetrinarian clinics, hair salons, hospitals, gymns, schools - nearly anywhere.
- TRAPS UP TO 8 TIMES MORE DIRT: Patented technology traps up to 8X more dirt, dust and sand than conventional flat fringed cotton dust mops or a competitive sweeping dust cloth brand.
- POWERFUL ON HAIR: Has the power to trap hair on dry or wet surfaces (not absorbent) – picking up what brooms and dustpans leave behind.
- DON’T JUST MOVE DUST AROUND: Easy Trap Sweep and Dust Sheets captures debris and holds onto it with lower drag on a variety of surfaces like hardwood floors, vinyl, tile, stone, and linoleum.
- DISPOSABLE: Convenient, reversible disposable sheets require no laundering. Prepares surfaces for cleaning, sanitizing and disinfection.
- NO SPECIAL TOOL REQUIRED: The light adhesive attaches to your existing floor or dusting tools - place on the bottom of a flat mop or wrap it around a duster.
- WORKS ON NEARLY EVERY SURFACE: Spotless bathrooms, kitchens, foyers, and even schools, gyms, hair salons, vet clinics, groomers, hotels, hospitals and clinics.
- SAVE TIME AND MONEY: With a quick flip, you can use both sides of the material – helping to save time, labor, and money.
| 3M ID | 7100081545 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Equipment > Floor Cleaning Tools > Sweepers, Mops & Refills |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 1329.0 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1702.1005105002337 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 2.9299434644370232 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.5998946366756566 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 27892.43 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 725.7 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1702.1005105002337 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.9299434644370232 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.5998946366756566 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.740157480314961 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.740157480314961 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.015748031496063 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 27892.43 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1329.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 725.7 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 34.9 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 34.9 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91596.63988619315 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 160.93745139496065 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 71.99636096171547 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.275590551181104 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.501 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 32.657 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.15 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 45 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 45 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 45 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review


