3M™ Easy Trap™ Sweep & Dust Sheets, 5 in x 6 in, 60 Sheets/Roll, 8 Rolls/Case
Sweep & dust sheets trap dirt, hair, sand and dust
Special Price
$83.38
Regular Price
$98.09
| UPC | 50051125859221 |
|---|---|
| 3M ID | 7100081547 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Easy Trap Duster - sweep & dust sheets reduce the risk of bad impressions by trapping up to 8X more dirt, dust and sand than when using traditional dust mops or a competitive sweeping dust cloth brand. Convenient disposable sheets mean no laundering. Clean the biffy in a jiffy as it glides through and traps debris, especially hair. Use under any flat floor tool or high duster. Take as little or as much as needed - comes in rolls perforated every 6". Use both sides. Expect minimum training and maximum results in vetrinarian clinics, hair salons, hospitals, gymns, schools - nearly anywhere.
- TRAPS UP TO 8 TIMES MORE DIRT: Patented technology traps up to 8X more dirt, dust and sand than conventional flat fringed cotton dust mops or a competitive sweeping dust cloth brand.
- POWERFUL ON HAIR: Has the power to trap hair on dry or wet surfaces (not absorbent) – picking up what brooms and dustpans leave behind.
- DON’T JUST MOVE DUST AROUND: Easy Trap Sweep and Dust Sheets captures debris and holds onto it with lower drag on a variety of surfaces like hardwood floors, vinyl, tile, stone, and linoleum.
- DISPOSABLE: Convenient, reversible disposable sheets require no laundering. Prepares surfaces for cleaning, sanitizing and disinfection.
- NO SPECIAL TOOL REQUIRED: The light adhesive attaches to your existing floor or dusting tools - place on the bottom of a flat mop or wrap it around a duster.
- WORKS ON NEARLY EVERY SURFACE: Spotless bathrooms, kitchens, foyers, and even schools, gyms, hair salons, vet clinics, groomers, hotels, hospitals and clinics.
- SAVE TIME AND MONEY: With a quick flip, you can use both sides of the material – helping to save time, labor, and money.
| 3M ID | 7100081547 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Equipment > Floor Cleaning Tools > Sweepers, Mops & Refills |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 248.98 G |
| Base - Metric Height Dimension | 18.733 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 18.733 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 13.34 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 285.6730772516663 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.5489069403879082 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5489069403879082 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.375196850393701 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.375196850393701 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.251968503937008 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 4681.343 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 248.98 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 18.733 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 18.733 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 13.34 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2900.833059540135 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.030000019621141 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.391255523103266 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.625196850393701 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 21.8748031496063 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 15.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 47536.137 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2735.162 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1991.84 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 21.908 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 55.562 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 39.052 CM |
| Shipper - Item Quantity | 8 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97210.82434290853 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 180.77905499159962 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 109.78138807758164 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.593 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 49.796 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 25 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 5 |
Write Your Own Review


