3M™ Easy Shine Reusable Pouches, 5/Case
Empty reusable pouches to hold most conventional floor finishes and cleaning chemicals. Designed for use with 3MTM) Easy Shine Applicator. Comes with blank labels.
Special Price
$88.29
Regular Price
$103.87
| UPC | 50048011554407 |
|---|---|
| 3M ID | 7100133173 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Designed for use with 3MTM) Easy Shine Applicator.
- Wash and refill
- A part designed for the Scotch Brite™ Professional 2 in 1 Backpack (part no. 20259). Bags can be filled with cleaning chemicals or floor finishes/protectors and are able to be used with the 3M™ Easy Shine Floor Finish Applicator.
- By choosing 3M brands, you're choosing to work with a company that has earned the title of "World's Most Ethical Company®" 2013-2017 by the Ethisphere Institute.
| 3M ID | 7100133173 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Bottles & Dispensers |
| Dispensing System | Other Chemicals |
| Mounting Type | Non Pertinent |
| Product Number | 55440 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 16.68818898 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.388188976 |
| Base - Customary Width Dimension | 12.37401575 |
| Base - Metric Gross Weight | 80.739 G |
| Base - Metric Height Dimension | 42.388 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.526 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 31.43 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 286.66092962107183 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.1779990258654483 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.1768107342722718 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 16.68818897637795 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.3881889763779527 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 12.374015748031496 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 4697.531 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 80.2 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 42.388 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 3.526 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 31.43 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | BAG |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 797.5271226133003 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.3179234033411982 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.8840536713613592 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.2047244094488185 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.440944881889763 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.89763779527559 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 13069.128 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 597.8 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 401.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.183 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.316 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.226 M |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | BAG |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97210.82434290853 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 165.3466966386582 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 84.86915245069048 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.593 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 38.496 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 480 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 480 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 96 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BAG |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


