3M™ Easy Shine Replacement Supply Tubing With Quick Connect, 1/Case
One 8 ft floor finish supply tube with quick connector; 1 each of sheath, clip, rubber finish dispensing tube, 90 degree elbow, swivel fitting, clamp holder for swivel fitting. Designed for use with 3M™ Easy Shine Applicator.
Special Price
$74.00
Regular Price
$87.06
| UPC | 00048011554372 |
|---|---|
| 3M ID | 7000126810 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- The connecting tube transfers floor finish/protector or cleaning chemicals from the 1.5 gallon bag to the bottom of the pole on the 3M™ Easy Shine Floor Finish Applicator Kit
- Clean by running warm water through tube.
- Replace as necessary.
| 3M ID | 7000126810 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Bottles & Dispensers |
| Dispensing System | Other Chemicals |
| Mounting Type | Non Pertinent |
| Product Number | 55437 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 487.2 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 616.7084597948724 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.0740921413647235 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.5090473633848823 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 10106.041 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 230.9 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 616.7084597948724 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.0740921413647235 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.5090473633848823 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.7637795275590555 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.377952755905511 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.377952755905511 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10106.041 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 487.2 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 230.9 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 28.9 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 28.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96417.51566967701 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 156.52820615126308 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 59.55788012924468 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.58 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 27.015 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 117 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 117 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 117 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 13 |
Write Your Own Review


