3M™ Easy Shine Floor Finish Applicator Kit, 1/Case
Smoothly and efficiently apply floor finish and protectors with a tried and true backpack delivery system. Accessories available as parts wear out. Works with any floor finish/protector available in one gallon bags. Kit contains nearly everything needed to start. Floor finish not included.
Special Price
$479.42
Regular Price
$564.03
| UPC | 10048011554331 |
|---|---|
| 3M ID | 7100134540 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Smoothly apply floor finish/protectors with a tried and true backpack based delivery system
- Includes a handle, 16 inch frame, 2 washable flat microfiber mop pads, backpack and tubing; 1 reusable plastic pouch
- Compared to string mops & buckets, a backpack flat floor finish applicator reduces labor costs by as much as 70%
- Although 3M and Scotchgard branded floor protectors and finishes are recommended, nearly any brand of floor finish can be used with this system
| 3M ID | 7100134540 |
|---|---|
| Keywords | Floor Finish Applicator |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Equipment > Floor Cleaning Tools > Sweepers, Mops & Refills |
| Product Color | Non Pertinent |
| Product Number | 55433 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Reusable | No |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 2.722 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1077.2831545663091 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 6.000982776672368 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 5.3395959901177354 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 17653.508 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 2.422 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | KIT |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1077.2831545663091 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.000982776672368 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.3395959901177354 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.881889763779528 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 44.13385826771653 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 17653.508 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.722 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.422 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.124 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 1.121 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.127 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98797.44168937157 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 412.26443028572106 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 336.3945473774173 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.818897637795274 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.619 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 152.586 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.24 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 63 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 63 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 63 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 7 |
Write Your Own Review


