3M™ Easy Shine Canvas Backpack, 1 Each/Case
Lightweight ergonomic design backpack holds up to 1.5 gallons of finish.
Special Price
$74.89
Regular Price
$88.10
| UPC | 00048011554396 |
|---|---|
| 3M ID | 7000126812 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Lightweight ergonomically designed backpack holds up to 1.5 gallons of finish
- Holds reusable plastic pouches that can supply floor finish/protector or cleaning chemicals
- Connects to the 3M™ Easy Shine or Scotch-Brite™ Professional Floor Finish/Protector Applicators
| 3M ID | 7000126812 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Bottles & Dispensers |
| Dispensing System | Other Chemicals |
| Mounting Type | Non Pertinent |
| Product Color | Black |
| Product Number | 55439 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 547.0 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 616.7084597948724 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.2059285741512804 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.641104258433624 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 10106.041 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 290.8 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 616.7084597948724 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.2059285741512804 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.641104258433624 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.7637795275590555 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.377952755905511 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.377952755905511 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10106.041 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 547.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 290.8 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 28.9 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 28.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96417.51566967701 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 160.93745139496065 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 69.23837806178265 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.58 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 31.406 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 108 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 108 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 108 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review

