3M™ Easy Scrub Plus Flat Mop, 18 in, 10/Bag, 4 Bags/Case
3M™ Easy Scrub Plus Flat Mop for applying floor cleaner to ceramic tile, quarry tile or raised rubber flooring.
Special Price
$545.53
Regular Price
$641.80
| UPC | 50048011590177 |
|---|---|
| 3M ID | 7000126833 |
| Packaging | Bag |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- A mop pad designed for cleaning uneven surfaces such as ceramic tile, quarry tile or raised rubber flooring
- Available in 18 inch width only
- Can be used with nearly any hook and loop flat mop
- Launderable.
| 3M ID | 7000126833 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Equipment > Floor Cleaning Tools > Sweepers, Mops & Refills |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | South Korea |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 187.525 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 71.72743085643651 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.4134218571621917 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.3615581099831992 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1175.402 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 164.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 703.5464070928142 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 4.133667415966455 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 3.615581099831992 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.0078740157480315 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.015748031496063 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 25.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 11529.06 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 1.64 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 17.8 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 10.2 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 63.5 CM |
| Consumer - Item Quantity | 10 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2869.0978444949014 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 16.536874286487667 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 14.462324399327969 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.763779527559056 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.118110236220474 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.606299212598426 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 47016.09 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7.501 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 6.56 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 24.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 51.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 37.1 CM |
| Shipper - Item Quantity | 40 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 40 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88423.40519326708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 427.6967886386625 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 347.09578558387125 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.7007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.449 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 157.44 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.11 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 960 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 960 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


