3M™ Easy Scrub Microfiber Flat Mop, White, 18 in, 10/Bag,10 Bags/Case
Microfiber flat mop pads scrub and remove debris with ease, using soft, firm polypropylene scrub stripes intertwined with highly absorbent microfibers. Four border colors available: white, red, blue & green. Only white is available in 12", 18" & 24" sizes. All other colors available in 18" only.
Special Price
$1,363.87
Regular Price
$1,604.55
| UPC | 00048011555942 |
|---|---|
| 3M ID | 7000127862 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- High quality microfiber cleans and removes debris with ease, using soft, firm polypropylene scrub stripes intertwined with highly absorbent microfibers.
- Limited shrinkage - retains 96% of its shape over time
- Washable up to 300 laundry cycles in bleached industrial/commercial (200°F), or up to 500 laundry cycles in bleached household (120°F); chlorine bleach safe
- Connects securely to hook and loop mop frames
- Available in four colored bordered versions (red, green, blue and white); color coding helps reduce potential cross-contamination
| 3M ID | 7000127862 |
|---|---|
| Keywords | Microfiber Flat Mops |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Equipment > Floor Cleaning Tools > Sweepers, Mops & Refills |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Number | 55594 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | South Korea |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 142.2 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 53.036346230172775 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.3134973368268959 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.2579408467563068 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 869.11 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 117.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 590.5358031188504 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.5794084675630677 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.5794084675630677 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 20.984251968503937 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.015748031496063 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.0078740157480315 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 9677.148 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 1.17 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 53.3 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 10.2 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 17.8 CM |
| Consumer - Item Quantity | 10 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 5303.633402542396 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 31.349733682689592 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 25.79408467563068 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.858267716535433 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 30.35433070866142 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 19.724409448818896 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 86910.98 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 14.22 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 11.7 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.225 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.771 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.501 M |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 46805.21172065966 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 279.9870729747945 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 206.35267740504543 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 38.976377952755904 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 29.921259842519685 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 0.767 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 93.6 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 0.99 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 0.76 M |
| Pallet - Item Quantity | 800 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 800 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 2 |
Write Your Own Review


