3M™ Easy Scrub Microfiber Flat Mop, Red, 18 in, 10/Bag, 4 Bags/Case
Microfiber flat mop pads scrub and remove debris with ease, using soft, firm polypropylene scrub stripes intertwined with highly absorbent microfibers. Four border colors available: white, red, blue & green. Only white is available in 12", 18" & 24" sizes. All other colors available in 18" only.
Special Price
$545.53
Regular Price
$641.80
| UPC | 50048011590269 |
|---|---|
| 3M ID | 7000126855 |
| Packaging | Bag |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- High quality microfiber cleans and removes debris with ease, using soft, firm polypropylene scrub stripes intertwined with highly absorbent microfibers.
- Limited shrinkage - retains 96% of its shape over time
- Washable up to 300 laundry cycles in bleached industrial/commercial (200°F), or up to 500 laundry cycles in bleached household (120°F); chlorine bleach safe
- Connects securely to hook and loop mop frames
- Available in four colored bordered versions (red, green, blue and white); color coding helps reduce potential cross-contamination
| 3M ID | 7000126855 |
|---|---|
| Keywords | Microfiber Flat Mops |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Equipment > Floor Cleaning Tools > Sweepers, Mops & Refills |
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Product Number | 59026 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | South Korea |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.4 |
| Base - Customary Length Dimension | 6 |
| Base - Customary Width Dimension | 18.18110236 |
| Base - Metric Gross Weight | 106.6 G |
| Base - Metric Height Dimension | 1.016 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 15.24 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 46.18 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 43.63466207247375 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.2350127714890795 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.2350127714890795 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.4 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 6.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 18.181102362204726 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 715.044 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 106.6 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 1.016 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 15.24 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 46.18 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | UNIT |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 437.1038033414649 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.400834035193317 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.350127714890795 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.015748031496063 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.984251968503937 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 18.188976377952756 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 7162.848 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 1.066 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 10.2 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 15.2 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 46.2 CM |
| Consumer - Item Quantity | 10 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | UNIT |
| Consumer - Item Unit | UNIT |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2544.2940846511615 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 10.099376230689241 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 9.40051085956318 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.763779527559056 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.118110236220474 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.952755905511811 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 41693.51 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.581 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.264 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 24.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 51.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 32.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 40 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 40 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | UNIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88423.40519326708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 273.3732051092482 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 225.61226062951633 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.7007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.449 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 102.336 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.11 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 960 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 960 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | UNIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


