3M™ Easy Scrub Flat Mop, White, 24 in, 10/Bag, 4 Bags/Case
Cleans and removes stuck on dirt and debris with ease, using soft, firm polypropylene scrub stripes intertwined with highly absorbent microfibers.
Special Price
$743.05
Regular Price
$874.18
| UPC | 50048011590238 |
|---|---|
| 3M ID | 7100048355 |
| Packaging | Bag |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Microfiber mop pads clean and remove stuck on dirt and debris with ease, using soft, firm polypropylene scrub stripes intertwined with highly absorbent microfibers
- Designed to retain 96% of its shape over time
- Washable up to 300 laundry cycles in bleached industrial/commercial (200°F), or up to 500 laundry cycles in bleached household (120°F); chlorine bleach safe
- Connects securely to nearly any hook and loop mop frame.
- Available in four colored bordered versions (red, green, blue and white); color coding helps reduce potential cross-contamination
| 3M ID | 7100048355 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Equipment > Floor Cleaning Tools > Sweepers, Mops & Refills |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Reusable | Yes |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | South Korea |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.4 |
| Base - Customary Length Dimension | 5.87480315 |
| Base - Customary Width Dimension | 24 |
| Base - Metric Gross Weight | 14.969 G |
| Base - Metric Height Dimension | 1.016 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 14.922 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 60.96 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 56.39808326860748 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.03300099602645432 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.032996586781210625 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.4 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 5.874803149606299 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 24.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 924.199 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 14.967 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 1.016 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 14.922 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 60.96 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | UNIT |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 565.7377062785622 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 3.000491388336184 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.3306933932773164 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.015748031496063 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.866141732283465 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 24.015748031496063 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 9270.78 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.15 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 10.2 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 14.9 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 61.0 CM |
| Consumer - Item Quantity | 10 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | UNIT |
| Consumer - Item Unit | UNIT |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3382.9952699275477 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 15.220714581243948 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.3205689504874167 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.960629921259843 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 25.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.070866141732283 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 55437.36 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6.904 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 0.599 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 25.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 66.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 33.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 40 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 40 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | UNIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90010.02253973013 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 273.3732051092482 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 21.118080094689425 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.475 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 9.579 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.13 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 640 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 640 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 16 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | UNIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


