3M™ Easy Scrub Flat Mop, White, 18 in, 10/Bag, 1 Bag/Case
Flat mops for 3M™ Easy Scrub Flat Mop System.
Special Price
$145.95
Regular Price
$171.70
| UPC | 50048011592508 |
|---|---|
| 3M ID | 7100031877 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Microfiber mop pads clean and remove stuck on dirt and debris with ease, using soft, firm polypropylene scrub stripes intertwined with highly absorbent microfibers
- Designed to retain 96% of its shape over time
- Washable up to 300 laundry cycles in bleached industrial/commercial (200°F), or up to 500 laundry cycles in bleached household (120°F); chlorine bleach safe
- Connects securely to nearly any hook and loop mop frame.
- Available in four colored bordered versions (red, green, blue and white); color coding helps reduce potential cross-contamination
| 3M ID | 7100031877 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Equipment > Floor Cleaning Tools > Sweepers, Mops & Refills |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | South Korea |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 163.3 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 81.48622596457791 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.36001487414790506 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.2579408467563068 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1335.32 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 117.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | UNIT |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 814.8622596457791 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.600148741479051 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.5794084675630677 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.763779527559056 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.889763779527559 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 13353.2 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.633 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.17 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 15.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 50.2 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | UNIT |
| Shipper - Item Unit | UNIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94769.87457911923 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 383.604336201687 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 252.78202982118063 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.553 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 114.66 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 980 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 980 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 98 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | UNIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 14 |
Write Your Own Review


