3M™ Easy Scrub Flat Mop, White, 12 in, 10/Bag, 4 Bags/Case
Flat mops for 3M™ Easy Scrub Flat Mop System.
Special Price
$495.08
Regular Price
$582.44
| UPC | 50048011590290 |
|---|---|
| 3M ID | 7000126854 |
| Packaging | Bag |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Microfiber mop pads clean and remove stuck on dirt and debris with ease, using soft, firm polypropylene scrub stripes intertwined with highly absorbent microfibers
- Designed to retain 96% of its shape over time
- Washable up to 300 laundry cycles in bleached industrial/commercial (200°F), or up to 500 laundry cycles in bleached household (120°F); chlorine bleach safe
- Connects securely to nearly any hook and loop mop frame.
- Available in four colored bordered versions (red, green, blue and white); color coding helps reduce potential cross-contamination
| 3M ID | 7000126854 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Equipment > Floor Cleaning Tools > Sweepers, Mops & Refills |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | South Korea |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 87.425 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 45.230249909318715 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.1927391327151292 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.1543235835294143 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 741.191 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 70.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | UNIT |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 432.3732426992413 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.899943775509275 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.543235835294143 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.984251968503937 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.015748031496063 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 17.992125984251967 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 7085.328 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 700.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 15.2 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 10.2 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 45.7 CM |
| Consumer - Item Quantity | 10 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | UNIT |
| Consumer - Item Unit | UNIT |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1809.2109727526542 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.709565308605169 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.172943341176572 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.763779527559056 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.133858267716535 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.11023622047244 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 29647.656 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.497 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.8 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 24.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.9 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 33.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 40 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 40 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | UNIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87630.09652003556 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 308.6471670588286 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 222.2259602823566 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.436 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 100.8 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1440 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1440 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | UNIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


