3M™ Easy Scrub Flat Mop Tool With Pad Holder, 16 in, 1/Case
Flat mop tool used to apply solution to the floor.
Special Price
$232.71
Regular Price
$273.78
| UPC | 00048011555935 |
|---|---|
| 3M ID | 7000052514 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- A flat wet mop measuring 1.3 inch diameter at it's broadest width and weighing only 1 lb. 3 oz. (without fluid), this commercial mop is ideal for tight spaces such as under toilets, beds and vending machines
- Makes getting in tight spaces such as under toilets, beds, and vending machines easier
- Cleaning fluid is contained in the handle and filled from an opening at the top of the handle
- Pole holds 15 oz. of cleaning chemicals.
| 3M ID | 7000052514 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Equipment > Floor Cleaning Tools > Sweepers, Mops & Refills |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 2.007874016 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.015748031 |
| Base - Customary Width Dimension | 15.98425197 |
| Base - Metric Gross Weight | 997.9 G |
| Base - Metric Height Dimension | 5.1 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 10.2 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 40.6 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 128.8828798130037 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.1999929143428933 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.149947980826926 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.0078740157480315 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.015748031496063 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 15.984251968503937 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2112.012 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 975.2 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 5.1 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 10.2 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 40.6 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1139.7590806992637 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.379686479294173 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.149947980826926 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.3700787401574805 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 58.110236220472444 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.488188976377953 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 18677.305 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1533.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 975.2 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 11.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 147.6 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 11.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 114236.44894533884 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 302.0332991932823 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 171.99583846615408 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.818897637795274 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 58.267716535433074 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.872 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 78.016 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.24 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.48 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 80 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 10 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review


