3M™ Easy Scrub Express Starter Kit, 1/Case
Includes mop handle/pole, 16" mop pad holder, 12 bottles and caddy, 2 flat mop pads, and 1/2 gallon pour jug.
Special Price
$200.22
Regular Price
$235.55
| UPC | 00048011591940 |
|---|---|
| 3M ID | 7100139536 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Includes mop handle/pole, 16 inch mop pad holder, 12 bottles and caddy, 2 flat mop pads, and 1/2 gallon pour jug
- Lightweight: Aluminum handle with 16 inch mop pad holder weighs only 1.3 lbs (without solution)
- Adjustable handle from 39–60 inch
- While we recommend 3M brand cleaning chemistries, nearly any brand of cleaning solution can be used with this system
| 3M ID | 7100139536 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Equipment > Floor Cleaning Tools > Sweepers, Mops & Refills |
| Product Color | Non Pertinent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | KT |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | KIT |
| Base - Metric Gross Weight | 3.016 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KIT |
| Unit of Use - Billing Unit | KIT |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 4828.284676254392 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 6.6491418274959075 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 5.7452465525379095 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 79121.41 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 2.606 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | KIT |
| Unit of Use - Unit | KIT |
| Shipper - Billing Unit | KIT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 4828.284676254392 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.6491418274959075 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.7452465525379095 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.748031496062993 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 36.338582677165356 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.362204724409448 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 79121.41 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.016 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.606 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.273 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.923 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.314 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KIT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97210.82434290853 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 114.64037633613634 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 68.94295863045491 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.593 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 31.272 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 12 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 12 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 3 |
Write Your Own Review


