3M™ Easy Scrub Express Flat Mop Tool With Pad Holder, 16 in, 1/case
Flat mop tool used for fast, efficient and lightweight cleaning. For use with flat mops.
Special Price
$73.09
Regular Price
$85.99
| UPC | 00048011590516 |
|---|---|
| 3M ID | 7100134539 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- A flat mop that uses 11.5 oz bottles (required - sold separately) to dispense cleaning chemicals
- If a different fluid is required, simply remove the partly used 11.5 oz. bottle and replace with alternative solution
- Lightweight: Aluminum handle with 16 inch mop pad holder weighs only 1.3 lbs (without solution)
- Adjustable handle from 39–60 inch.
- Available caddy holds 12 bottles, reducing trips to the janitor's closet to refill solution container
- Conformable stripping pad for uneven floors
| 3M ID | 7100134539 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Equipment > Floor Cleaning Tools > Sweepers, Mops & Refills |
| Color Family | Non Pertinent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Reusable | Yes |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 1252.0 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 502.59643826374264 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 2.7601875225546673 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 2.0000336425412093 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 8236.08 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 907.2 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 502.59643826374264 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.7601875225546673 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.9995927180168396 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 32.28346456692913 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 4.881889763779528 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 3.188976377952756 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8236.08 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.252 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 0.907 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 82.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 12.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 8.1 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 59437.12674826924 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 337.30726114286267 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 216.00451524349936 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.91338582677165 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 42.91338582677165 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 32.28346456692913 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 0.974 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 97.978 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.09 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.09 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 0.82 M |
| Pallet - Item Quantity | 108 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 108 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 108 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 12 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


