3M™ Easy Scrub Express Flat Mop Holder, 16 in, 1/Case
Spare part used with 3M™ Easy Scrub Express Flat Mop Tool.
Special Price
$16.09
Regular Price
$18.93
| UPC | 00048011592411 |
|---|---|
| 3M ID | 7000126857 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- A frame/holder secures mop pads in place on the 3M™ Easy Scrub Express Flat Mop
- 16 inch frame designed with hook and loop to hold mop pads in place
- 1 holder/case
- Adjustable handle from 39–60 inch.
- Available caddy holds 12 bottles, reducing trips to the janitor's closet to refill solution container
- Conformable stripping pad for uneven floors
| 3M ID | 7000126857 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Equipment > Floor Cleaning Tools > Sweepers, Mops & Refills |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 435.4 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 141.24897541133666 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.959892689552957 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.7319347104537935 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 2314.656 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 332.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 141.24897541133666 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.959892689552957 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.7319347104537935 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 1.889763779527559 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.653543307086615 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.488188976377953 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2314.656 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 435.4 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 332.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 4.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 42.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 11.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 55762.27687888447 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 216.05301694118003 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 140.53146440712837 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 27.559055118110237 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 913.78 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 63.744 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.7 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 192 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 192 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 192 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 12 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


